Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pozdrav svima
#21
Aca,ja vise nezivim tamo. Trenutno sam u jednoj zemlji Skandinavije. Adresa na tim prostorima kod nas mi je u Srbiji.
Da,hodze u Bosni cuvaju tajne i ovoga i onoga svjeta. Uvjeren sam u njihove mogucnosti. Ove vodenice su bile rasute po Hercegovini u okolini Rame i Prozora.Jedan dio tih vodenica je mislim pod vodom. Prilikom gradnje brane raseljeno je cjelo selo,Tako da vise niko nemoze tacno da utvrdi koja je to vodenica i gdje je bila.
Pretpostavlja se da bi mogla biti negdje oko grada Prozora,posto je ta hajducka grupa porjeklom bila sa tih prostora. Legenda kaze i da je tu sakriveno i zlatno selo,koje je trebalo da ide pod mladu i da je ukraseno dragim kamenjem.
Da se desilo tako nesto ostalo je pisano u nekim knjigama a najvise se govorilo o nekoj skupocjenoj tkanini koja tada oteta i podjeljena curama koje su "srasle" za udaju.
Odgovori
#22
Onda nista ali je lepo procitati kao podatak,,,,Dosta toga je unisteno gradnjom brana ne samo tamo nego i u slivu dunava,drine i ostalih reka a steta..recimo kad se brdo obrusilo u selu zavoj celo selo je potopljeno sa sve crkvom...ima dosta toga sto je voda sakrila na zalost.
Odgovori
#23
E sto nije vise ovakvih .Lepe price i tekstovi,lepo za citanje u ove zimske dane.Hvala ze trud da nam nesto ovde preneses .Pozdrav i pisi nam jos.
Odgovori
#24
Pozdrav Gora ... Sto se tice "zlatnog zvona" veruj mi da takvo zvono ne postoji nigde u svetu,jer zlato pripada plemenitim metalima sa karakteristicnom mekocom...Tako da ne znam kako bi moglo odzvanjati i proizvoditi zvuke,inace se zvona prave od razanih legura metala koja  imaju veliku tvrdocu...  moze biti samo pozlata sa spoljsnje strane.... toliko od mene .... Srdacan pozdrav....
Odgovori
#25
Nisam naso da je napisao zlatno zvono nego zlato u zvonu.....ako ti lorde nije tesko daj citat da se covek ispravi.
Odgovori
#26
(17-01-2013, 08:17 AM)MilanAT link Piše:Sta to moje oci cuju...vikinzi....jel u Bosni????
A sta kazu za Prijedor...sakrili zvono puno sa zlatom...khm...uzmimo da to zvono ima par stotina KG, jos ako je puno zlatom.....uf uf uf....pitam se da li je to zvono sakrivao licno sam svestenik ili mu je cijela parohija pomagala oko toga i onda su svi kolektivno dobili amneziju tako da to nikada nije pronadjeno. Znam ja jos jednu bolju pricu...isto se radi o tom kraju...kada su rimljani bjezali odatle i ostavljali svoje rudnike, negdje usput je zakopano oko 1t zlata...nisu ga mogli ponijeti, bilo im pretesko za bjezanje....i dan danas to zlato nije pronadjeno.....dolazili neki ljudi iz Grcke (valjda su tada tu radili grcki rudari), koji su imali mapu gdje se zlato nalazi....aliiiii, ne lezi vraze, kao orijentir je na toj mapi bila nekakva kruska koja nije uspjela prezivjeti hiljadu i nekoliko godina, tako da se doticni nije mogao snaci na terenu....koji peh majku mu Smile


vidis ovde ismevas i vadis iz konteksta njegovo pisanje i dodajes svoje sale,,,,,,,,,     
Odgovori
#27
Dalje,vidim da ovdje skoro da i nema niko iz Srbskih drzava Bosne i Hrvatske.Gorane na ovo je milan mislio....Verovatno nisi obratio paznju ali jeste malo teska recenica...pogotovu u ovo ludo vreme ..pretpostavaljam da nisi zlonameran,,,,, ........verovatno se potkrala greska.
Odgovori
#28
Poz na site vo forumot stana cirkus ne se znae koj jade koj pije porano dosta se pisuva se ospilni temi i imase postovajne a sega mnogu losi izrazi i gluposti ja se izvinjavam posto nekoj mnogu zajbava i dosta ima nekoj dosta dobar sto svarno se trudi nesto da kase ili da pomogne a nekoj si igra ja mislam deka ne sala nekoi raboti se bitni i vasni i da znaete deka ima eden sto svarno vredi i kosta takvi lugje ke gi barame ke ni bide kasno na primer KOSAC VELIKI* POZ OD POP MARTIN HIMOVIC
Odgovori
#29
Nije bilo zlonamjerno. Nisam imao namjeru da nekoga povrjedim,ali ja ne priznajem granice danasnjih tvorevina,koje su nastale pod raznim okolnostima. Kada kazah Srbske zemlje Bosna I Hrvatska,mislio sam na djelove tih republika,gdje su Srbi vecinski i gdje je Srbska zemlja po katasteru vecinska. Ako se neko zbog toga vrjedja,stvarno mi je zao ali tako je,kako je. Za mene je Kosovo Srbija,Republika Srpska buduci dio Srbije,kao i djelovi Hrvatske. Ako ne na kartama i mapama,a ono u srcu je tako. Oteto je prokleto,a ono sto su oteli nece im bit` na vjek.

Evo jos jedna legenda. Koliko je Tacna neznam,ali istorijski moguce da se tako desilo.

Posle Njemacke okupacije Srbije i Beograda u proljece 1941. u Aprilu mjesecu.
Kralj Petar 2. Karadjordjevic je morao da napusti Beograd kada je Njemacka 8. divizija usla u Jugoslaviju. Kralj i General Simovic,koji je bio zaduzen za kralja i Njegovu bezbjednost su odlucili da kraljevo povlacenje prema Grckoj ide preko Bosne,odnosno Sarajeva. Tu sa njima je bio i Hrvatski ban Subasic i ministar Juraj Krnjevic. Dalje da preskocim detalje,svi zajedno su otisli za Niksic,pa dalje za Grcku,Egipat i na kraju Englesku.

Tada je ministra trezora Antic,pokusao da otudji dio nacionalnog bogatstva,koje je kralj posjedovao. Ministar Antic je dosao u sukob sa pratnjom Kralja Petra i pratnja mu je oduzela nekih 70. kg zlata,koje je ministar Antic pokusao da otudji. Zlato je bilo spakovano u deset sanduka. Kada je kralj stigao do Londona za njim je doslo i poslato zlato,ali je falio jedan sanduk.

E sad. Taj jedan sanduk je odvojio major iz te grupe i sakrio ga u jednu njivu na Palama. Namjera mu je bila da finansira odbranu od okupatora i osvajaca,jer je znao da se kraljevska vojska rasula i razbjezala,osim pojedinih grupa,koje su se pocele okupljati oko pukovnika Mihajlovica,odnosno njegovih potcinjenih.

U prvim borbama major hrabro gine u sukobu sa ustasama na obroncima Trebevica. Sa majorom odlazi i tajna o sanduku sa nekih 7 kg cistoga zlata.
Navodno,ono sto se zna da je zlato sakriveno u nekoj livadi,koja pripada nekom muslimanskom velikasu,vlasniku vise posjeda na podrucju Pale. Mnogi su pokusavali da saznaju vise o tome. Svi koji su bili pripadnici skole KOV-a ,znaju za tu pricu,jer je bila tema u nastavnim casovima o okupaciji Jugoslavije u 2. sv. ratu.
Koliko mi je poznato ni do danas zlato nije pronadjeno,ako uopste i postoji i ako je i ova legenda istinita.
Odgovori
#30
(17-01-2013, 11:27 PM)Acabeograd link Piše:[quote author=MilanAT link=topic=1528.msg12503#msg12503 date=1358403459]
Sta to moje oci cuju...vikinzi....jel u Bosni????
A sta kazu za Prijedor...sakrili zvono puno sa zlatom...khm...uzmimo da to zvono ima par stotina KG, jos ako je puno zlatom.....uf uf uf....pitam se da li je to zvono sakrivao licno sam svestenik ili mu je cijela parohija pomagala oko toga i onda su svi kolektivno dobili amneziju tako da to nikada nije pronadjeno. Znam ja jos jednu bolju pricu...isto se radi o tom kraju...kada su rimljani bjezali odatle i ostavljali svoje rudnike, negdje usput je zakopano oko 1t zlata...nisu ga mogli ponijeti, bilo im pretesko za bjezanje....i dan danas to zlato nije pronadjeno.....dolazili neki ljudi iz Grcke (valjda su tada tu radili grcki rudari), koji su imali mapu gdje se zlato nalazi....aliiiii, ne lezi vraze, kao orijentir je na toj mapi bila nekakva kruska koja nije uspjela prezivjeti hiljadu i nekoliko godina, tako da se doticni nije mogao snaci na terenu....koji peh majku mu Smile
Sta izvadih iz konteksta ovdje majke ti? Prva recenica je bilo pitanje a ostalo je bilo moje misljenje na njegovo pisanje a ostalo je bio citat jednog covjeka koji je meni ovo licno ispricao i molio me da idem tamo da to nadjemo, na sta ja nisam pristao.

Zamolio bih administratora da izbrise moj korisnicki nalog na forumu jer kako primjecujem ovdje ima dosta onih koji niti znaju sta pisu ni sta hoce da napisu i onda kada im neko na to da nekakav odgovor oni pocnu da vrijedjaju i sto je najgore kazu da ja njih vrijedjam.
Uzivajte vi i dalje ovdje i nedajte nikome da nesto napise na vase teme a posebno ne ako se to kosi sa vasim misljenjem.

Zivi i zdravi vi meni bili.


vidis ovde ismevas i vadis iz konteksta njegovo pisanje i dodajes svoje sale,,,,,,,,,   
[/quote]
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 2 Gost(a)