(10-01-2017, 12:27 AM)Bayer04 link Piše: Na klipove imas i translate CC prevod mozda ce nekome nesto pomoci jes da ne prevedi bas tacnije ali od pomoci je
Поздрав колега.Као прво знам одлично Руски језик и пажљиво сам прегледао два клипа о изради и подешаванју калемова сонде Гаррет АТ Про.Да не бих замарао детаљима подешавања и израду како је приказано на клиповима,ја ћу сажето објаснити шта управо приказује видео клип 1 и 2.
На првом видео клипу је приказан мултиметар којиме је вршено балансиранје и мерења калемова.Приказан је и генератор фреквенце на малој плочици на коме се прикључују калемови ради балансирања.У почетку човек на оригиналној сонди показује како су смештени калемови у коруби сонде.Да би знао где треба прикључити предајни калем,он мери отпор предајног калема на пиновима джека на каблу.Отпор предајног калема је измедђу пина 1 и 2, 4,8 ома. То је ТX предајни калем.
Потом по мерењу отпора између пина 3 и 4,отпор је 35,8 ома.То је пријемни калем.Потом прикључује пријемни калем на генератор и мери фреквенцу мултиметром која је 13,996 Кхз.Тачније 14Кхз.
По мерењу фреквенце предајног калема он прикључује РX калем између пинова3 и 4.Фреквенца је 16,176Кхз.
По мерењу ових параметара узима припремљени шаблон на шперт плочи за мотање калемова сонде.Када је намотан предајни калем,прикључује га на генератор и мери фреквенцу.Пошто је фреквенца мања и то 11,700Кхз,одмотава неколико кругова да би добио потребну фреквенцу.По одмотавању потребног броја навоја,добија фреквенцу ТЏ калема.
Даље на генератор прикључује РX пријемни калем и мери фреквенцу.Фреквенца је 15,121Кхз а отпор калема је 17,3 ома.Пошто не одмотава намотаје,он додаје пријемном калему отпорник да би отпорност пријемног калема била 16,308 ома.
Затим приступа блалансиранју калемова мерећи мултиметром,што је нетачно а и мултиметар је сувише близу калемова.
Поставља прво мултиметар на опсег 20В АЦ.Мултиметар показује опсег 1,71В.Помера РX калем ближе центру и напон се смањује на 250мВ
Затим подешава опсег напона на мултиметру на опсег 2В АЦ.Продужава примицање пријемног калема центру преклопа и напон се смањује на 100мВ.И на крају за прецизно мерење поставља опсег мултиметра на 200мВ.Баланс калемова подешава на 0,00В.
Преко калемова маше гвозденим клештима.Тон је ниске фреквенце а напон на мултиметру се не мења.Даљим махањем преко калема једним новчићем,тон је више фреквенце.Махањем комада ферита преко калемова,нема промене тона.И ту је грешка и даље што је мултиметар сувише близу калемова.
Видео клип 2.На том видеу се објашњава оклопљавање калемова АЛ фолијом.Оклоп ТX калема није нигде прикључен.Оклоп РX калема је везан жицом з прикључивање.На крају поставља калемове у либелу да би их потом залио смолом.
Ето колега укратко објашњење израде ове сонде за гаррет АТ про.
Моја примедба је да ово није довољно а ни приближно прецизно за израду ове сонде а и било које.
Мерења индуктивности,отпора и фреквенце мултиметром су у реду.Само подешавање фазе преклопа калемова се врши искључиво осцилоскопом.Није то приказано а и како се понаша синусни сигнал гледан на осцилоскопу примицањем гвоздених предмета а како се понаша примицањем обојених метала. И на крају подешавање се не контролише комадом ФЕРИТА никако,него комадом неког екстремног минералног камена.Да не помињем тражење у земљи где је присутна и капацитивност земње,магнетно поње земље и минерализација.