Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nulovanje sonde
#11
(18-10-2011, 07:44 AM)petravka link Piše: Kako se nanosi grafit na kuciste DD sonde. Jel se prska cela povrsina?
  Grafit se na VLF nanosi na celu povrsinu namotaja (naravno sa razmakom od 1cm na jednom mestu) dok se na PI moze naneti samo sa donje strane prema tlu. Inace grafit je u ovom slucaju Faradejev kavez.  Alu folija je najlakse i najeftinije sredstvo ali i najgore (alu traka ne moze da se zalemi a vremenom stvara patinu i los kontakt...)
Odgovori
#12
Prvo moras mi reci za koji aparat motas sondu
koju sondu motas koncentricnu ili DD
jer ima caka za brzo nulovanje ali zavisi od modela sonde
Veliki pozdrav
Odgovori
#13
Evo kako se nuluje u podešava sonda za TGSL, zamolio bih iskusne samograditelje da malo bolje objasne ovu materiju.


Priloženih Datoteka
.pdf   Podesavanje sonde TGSL.pdf (Veličina: 1.99 MB / Preuzimanja: 216)
Odgovori
#14
Zasto kada kazete podesawanje sonde za nase terene jel u cemu je fora?
Odgovori
#15
Evo vam nesto korisno za izgradnja i nulovanje sonde pogledajte videa covjek je sve fino objasnio. Ziveli


https://www.youtube.com/watch?v=WxrskVi3iR0


https://www.youtube.com/watch?v=vU_tXoZ5Ug0
Odgovori
#16
(29-09-2011, 07:16 PM)petravka link Piše: Zamolio bih iskusne majstore da mi pojasne kako da sto jednostavnije centriram kaleme i izbacim ferit.


Petravka ja bih te zamolio da jednostavno ti objasniš nulovanje sonde i oklopljavanje,te šta sa tim pojmom podrazumevaš izbacivanje ferita.
Na ovim klipovima nije baš sve jasno i činimi se nije dobro objašnjeno.
Odgovori
#17
(09-01-2017, 06:50 PM)relco link Piše: Na ovim klipovima nije baš sve jasno i činimi se nije dobro objašnjeno.

Sta nije jasno na klipove?!?!
Odgovori
#18
Na klipove imas i translate CC prevod mozda ce nekome nesto pomoci jes da ne prevedi bas tacnije ali od pomoci je
Odgovori
#19
(10-01-2017, 12:27 AM)Bayer04 link Piše: Na klipove imas i translate CC prevod mozda ce nekome nesto pomoci jes da ne prevedi bas tacnije ali od pomoci je


Поздрав колега.Као прво знам одлично Руски језик и пажљиво сам прегледао два клипа о изради и подешаванју калемова сонде Гаррет АТ Про.Да не бих замарао детаљима подешавања и израду како је приказано на клиповима,ја ћу сажето објаснити шта управо приказује видео клип 1 и 2.
На првом видео клипу је приказан мултиметар којиме је вршено балансиранје и мерења калемова.Приказан је и генератор фреквенце на малој плочици на коме се прикључују калемови ради балансирања.У почетку човек на оригиналној сонди показује како су смештени калемови у коруби сонде.Да би знао где треба прикључити предајни калем,он мери отпор предајног калема на пиновима джека на каблу.Отпор предајног калема је измедђу пина 1 и 2, 4,8 ома. То је ТX предајни калем.
Потом по мерењу отпора између пина 3 и 4,отпор је 35,8 ома.То је пријемни калем.Потом прикључује пријемни калем на генератор и мери фреквенцу мултиметром која је 13,996 Кхз.Тачније 14Кхз.
По мерењу фреквенце предајног калема он прикључује РX калем између пинова3 и 4.Фреквенца је 16,176Кхз.
По мерењу ових параметара узима припремљени шаблон на шперт плочи за мотање калемова сонде.Када је намотан предајни калем,прикључује га на генератор и мери фреквенцу.Пошто је фреквенца мања и то 11,700Кхз,одмотава неколико кругова да би добио потребну фреквенцу.По одмотавању потребног броја навоја,добија фреквенцу ТЏ калема.
Даље на генератор прикључује РX пријемни калем и мери фреквенцу.Фреквенца је 15,121Кхз а отпор калема је 17,3 ома.Пошто не одмотава намотаје,он додаје пријемном калему отпорник да би отпорност пријемног калема била 16,308 ома.
Затим приступа блалансиранју калемова мерећи мултиметром,што је нетачно а и мултиметар је сувише близу калемова.
Поставља прво мултиметар на опсег 20В АЦ.Мултиметар показује опсег 1,71В.Помера РX калем ближе центру и напон се смањује на 250мВ
Затим подешава  опсег напона на мултиметру на опсег 2В АЦ.Продужава примицање пријемног калема центру преклопа и напон се смањује на 100мВ.И на крају за прецизно мерење поставља опсег мултиметра на 200мВ.Баланс калемова подешава на 0,00В.
Преко калемова маше гвозденим клештима.Тон је ниске фреквенце а напон на мултиметру се не мења.Даљим махањем преко калема једним новчићем,тон је више фреквенце.Махањем комада ферита преко калемова,нема промене тона.И ту је грешка и даље што је мултиметар сувише близу калемова.
Видео клип 2.На том видеу се објашњава оклопљавање калемова АЛ фолијом.Оклоп ТX калема није нигде прикључен.Оклоп РX калема је везан жицом з прикључивање.На крају поставља калемове у либелу да би их потом залио смолом.
Ето колега укратко објашњење израде ове сонде за гаррет АТ про.
Моја примедба је да ово није довољно а ни приближно прецизно за израду ове сонде а и било које.
Мерења индуктивности,отпора и фреквенце мултиметром су у реду.Само  подешавање фазе преклопа калемова се врши искључиво осцилоскопом.Није то приказано а и како се понаша синусни сигнал гледан на осцилоскопу примицањем гвоздених предмета а како се понаша примицањем обојених метала. И на крају подешавање се не контролише  комадом ФЕРИТА никако,него комадом неког екстремног минералног камена.Да не помињем тражење у земљи где је присутна и капацитивност земње,магнетно поње земље и минерализација.
Odgovori
#20
Bravo kolega sto te nije mrzilo da sve ovo napises na forumu nego i on sam kaze da bi bilo sta popreciznije lepo bi bilo da se stavi na osciloskop moje je bilo da covjek lepo objasnio nulovanje za razlike od neki drugi po netu. Pozdrav
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)