Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
bikova glava
#1
nalazi se okolinu Svrljiga i Knjazevca...........
Odgovori
#2
Izvini branko ali kako znas da je bikova a nije govedja ,po cemu je razlikujes.
Odgovori
#3
PA BIKOVI IMAJU ROGOVE A KRAVE SISE.  ;D ....mozda ce neko da mi zameri na komentaru ali je u njemu sadrzano i realano tumacenje..."KO RAZUME SHVATICE"  Wink
Odgovori
#4
u planu piše bikova glava.............. a ja nisam pravio ni pisao planove ,to pitajte hajduke i turke oni će odgovoriti što nije govedja..................
Odgovori
#5
opet zezanje i svaki dan isto .............forum će izgubiti smisao zbog nekoliko lika....................
Odgovori
#6
Izvini Branko ja sam mislio da ti to imas negde na terenu kao znak pa da pomognem onoliko koliko mogu dok je grota uneo malo ljutnje a nije na odmet ni malo sale u ovako lepim danima za odmor i druzenje makar na forumu. Pozdrav
Odgovori
#7
Ajmo sada(GOVEDJA) ona se nalazi na Tresi Babu.............
Odgovori
#8
(27-01-2014, 03:13 AM)BrankoV link Piše:opet zezanje i svaki dan isto .............forum će izgubiti smisao zbog nekoliko lika....................
Branko / ja sam na kraju svog komentara dodao  "KO RAZUME SHVATICE" a to zaista ima i bukvalno znacenje. Naime o cemu se radi. Ako su oblicja bika ili krave ili goveda (u jednini) vidljivi i uocljivi na terenu neznaci da pod njima ima necega. Sve zavisi od dodatnoh oznaka kojih "MORA" biti u blizini a izmedju ostalog cu nabrojati par njih koji si najcesce vezani za ovakva obelezja na terenu" ROGOVI ili jedan ROG , SISE (jedna ili obe) a neretko i VIME , otisak PODKOVICE ili PAPKA u blizini , ULAR ili vise ULARA , KONOPAC (ispruzen ili smotan u krug (lici na zmiju)...ITD , ITD / pa prema tome nije mi bila namera da kvarim "ozbiljnost foruma" vec da samo naglasim da treba uciti i samo uciti a ne dobijati gotovo znanje na tacni sto priznaces dobar deo clanova ocekuje a da jedva imaju i dan terena a maste previse.
I DA SE NA KRAJU RAZUMEMO...RETKO KO OVDE OD PRAVIH ZNALACA I POZNAVALACA OVOG MUKOTRPNOG HOBIJA ZELI DA ODMAH SVA SVOJA ZNANJA PREDOCI NA FORUMU ZARAD NEKE PUKE POPULARNOSTI I RESPEKTA OSTALIH CLANOVA (A PONAJVISE RADI "POSMATRACA")
Odgovori
#9
STIM SE SLAZEM..........SA OVOG FORUMA OTIŠLI SU DOBRI KOJI SU IMALI ISKUSTVA I OPISE DOBRE, ZAOMI MJE ŠTO IH NEMA ILI SU PROMENILI IMENA A OSTALI IMAJU PREJAKU ZELJU I NEKE ZNAKE NEVIDE REALNO I SVE SE VRTIMO U KRUG. ZIMA JE PA JE I TO SADA INTERESANTNO..........POZ GROTA..SVE NAJBOLJE,...............
Odgovori
#10
Pozdrav BrankoV,
Bez nekih zlih namera, ne razumem koje si informacije hteo da dobiješ kada si otvarao ovu temu ?

Pokušao sam da otpratim tvoje postove u kojima navodiš ovo:

- nalazi se okolinu Svrljiga i Knjazevca........... pa onda:
- u planu piše bikova glava.............. a ja nisam pravio ni pisao planove ,to pitajte hajduke i turke oni će odgovoriti što nije govedja.................. pa zatim:
- Ajmo sada(GOVEDJA) ona se nalazi na Tresi Babu.............

Koliko kontam iz priloženog se vidi da znaš lokaciju to goveđe glave, a kada pišeš : " U planu piše.......", dolazim do zaključka da imaš i lokaciju i neki plan za sve to !?

Kako ti se i na koji način može pomoći ?? Ne razumem suštinu tvojih pitanja ????

Na dobar deo mogućih odgovora je sugerisao Grota navodeći više mogućnosti i verzija sa tim goveđim glavama. Svaka od tih varijanti ima neko dodatno značenje koje približava rešenju zagonetke, zar ne ?

Možda samo da dopunim Grotu podatokom u tim glavama:

1.- U suštini nema neke razlike šta u bukvalnom smislu znači goveđa glava ( bilo da se radi o biku ili kravi) , i jedno i drugo vuče za sobom u korenu - Latinske oznake
nekih većih njihovih skrivnica. Najčešće su za to upravo koristili Lavlju ili Goveđu glavu ili u kombinaciji - i jednu i drugu.

2.- Trebalo bi, ali kažem totalno je nebitno da li je bik ili glava, da je krava predstavljena samo sa ušima i bez rogova, dok je bik uvek predstavljen sa rogovima , sa ili bez ušiju. Primer za jednu od goveđih glava imate u ataru sela Urovica između Kladova i Negotina.

Obično se ne završava sve samo sa ovim znakovima bilo da su klesani na nekom kamenu ili steni, bilo da su te glave klesane u vidu skulpture, mora imati još nekih oznaka blize ili dalje. Recimo obaveznak znak koji prati ove glave je uklesan bliže ili dalje trougao. Toliko od mene, za nešto više , reče i Grota sam čovek, pa ne možemo baš sve da nešto dajemo na tacni i na izvolte ! Bar smo u tome iskreni kada kažemo, za razliku od mnogih!?

Koliko sam pomogao u svemu ovome, tebi Branko, neznam? Trudio sam se da ti samo prenesem deo mojih saznanja.
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 4 Gost(a)