Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Za pocetnike - Kako tragati?
#21
Hvala na brzom odgovoru, rekao bih reakciji.
Pa da, čitanjem se samo dobije a ništa ne gubi. Biti neinformisan i krenuti u neki javni hobi može biti opasno (ne mislim samo na one ludake koji magnetom pecaju mine i bombe iz bunara - svaka im čast na hrabrosti :o)
Ja (još) nisam tragač ali u svemu pokušavam da vidim sredinu. Cenim i tragače i "zvaničnu" arheologiju. Ali kod nas ima malo arheologa (u mom kraju samo 2 ili 3 sa diplomom i pravim znanjem), rade po državnim instrukcijama (posebna tema) i kondicionirani su da gledaju na sve amatere kao na delikvente i kriminalce, što je katastrofalna greška. Neki "amateri" znaju više od "profesionalaca" - podceniti suparnika i u sportu znači izgubiti meč...

Mislim da dobro funkcioniše model koji su uspostavile "civilizovane" i "pravne" države - model nešto za nešto: ti u demokratskom društvu možeš da radiš šta hoćeš i imaš punu slobodu kretanja niko nema pravo da te zaustavlja i maltretira. Kako bi bilo lepo ako bi još bio i finansijski motivisan znajući da ti ne sledi kazna već nagrada ako kako kažeš "naletiš" na nešto!? Zdrava društva su to shvatila davno i nagrađuju umesto da sprečavaju. Jer ko će da spreči mase i mase ljudi kojima je pecanje (na ribu) dosadno i žele da rade nešto zabavnije od toga? Država koja ne izađe u susret takvim potrebama je samouništiva država, a nažalost to mi jesmo a vidi se na svakom aspektu društva: brakovi i porodice se raspadaju, moral pada (današnja deca rade stvari koje mi nismo smeli ni kao studenti), školski sistem se raspada, firme propadaju...

Jasno mi je da svako kreće u traganje i "amatersku arheologiju" sa idejom da nešto zaradi, ali je nemoguće da i završi na tome! Onda niste gledali filmove o Indijani Džonsu i igrali Tomb Raider Wink Svako želi da za svog veka trajanja nađe nešto veliko po čemu će se pamtiti. A u tu kategoriju ne spadaju oni jadnici koji se trude da pronađu "što više stvari" i da to na crno prodaju u bescenje ili makar i za što veću sumu... Mora da postoji neki sistem "između" i sistem koji već radi u drugim državama. Tu su uz to uključene razne interesne grupe. Vidim da neko pokušava da postavi topografske mape na forum. Super, to odavno dele cajkeri (blokiralo me je kad sam video šta rade i kako su aktivni), planinari, geokečeri (geocatching), radio-amateri, prirodnjaci... Svi smo mi ista neshvaćena klasa ljudi koji jednostavno ne žele da provedu svoj život unutar 4 zida na desetom spratu... Ono što je u svetu čitav pokret, kod nas je još uvek sociološki fenomen...

Morao sam ovo da dodam,
Poštovanje svima, forum je odličan, mnoge teme pokrivene, mogućnost da se uči... svaka čast!

P.S. za mene su ovi rusi postigli vrhunac: neznam da li je neko video
iskopali tenka iz 2.sv. rata bilo u njemu i benzina, samo su trebali da ga upale...
Odgovori
#22
moj ti je savet da krenes prvenstveno rekreativno put prirode,suma,stena i ostalih lepota,posmatras svaki dtalj i rezultati dolaze sami,kao sto rece neko od kolega tamo gde se najmanje nadas nesto se nadje,mislim na znakove,da bi krenuo u ove vode mislim da je najbolje da pocnes od stenovitih predela i trazis lepe uklesane znakove,a vremenom iskustvo dolazi malo od drugih malo samo od sebe,tj.na terenu,pozdrav
Odgovori
#23
Eve nesto tacno od Himovic za Vodenicki kamen ne dovorcen i u sredina ima roba na riba stavas puska i meri vo groba i kolku se    ako znae nekoj  ne ka se javi POP  MARTIN ORGINAL  HIMOVIC  Poz
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 2 Gost(a)