Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Raskovnik
#1
Pozdrav svim clanovima foruma i sretna nova pravoslavna godina. Dali neko zna nesto o Raskovniku, kako da se nadje ili dali ga neko ima , sta je sve tacno i istinito o tome. Zahvalan sam za svaku informaciju.
Pozdrav.
Odgovori
#2
uh
Odgovori
#3
Price o raskovniku su najobicnije gluposti i izmisljotine . Tokom svoje dugogodisnje karijere lovca na zakopano blago chesto sam bio prinudjen da slusam razne price i verovanja ili da se bolje izrazim sujeverja vezane za ovaj nas hobi.To sa istinom nema nikakve veze i na sve to treba gledati kao na deo folklora i nista vise. Iako zivimo u dvadeset prvom neki od nas jos su zaglavljeni u srednjem veku.
Odgovori
#4
Postovani Plandjija, ne sumnjam u vase iskustvo i poznavanje ovg naseg hobija, vidim da ste mnogo prosli i ulazili na mesta o kojima vecina nas moze samo da sanja, ali ne slazem se u potpunosti sa vama sto se tice raskovnika. Cak je i Pop Martin u svojim zapisima spomenuo raskovnik.
Odgovori
#5
Na suvoj planini zaista postoji trava zvana raskovnik i ima je u izobilju ali se ona u ovim krajevima nije koristila zaotvaranje katanaca i td. vec su stanovnici ovih planinskih krajeva tu biljku brali i njom lecili domace zivotinje narocito svinje od koznih bolesti tako sto su je kuvali i tom vodom polivali zivotinje.
tako su na primer travom zvanom Cemerika koja je vrlo otrovna na isti nacin uklanjali vaske sa krava.
Nazalost to sve manje ljudi u ovom kraju zna (samo oni najstariji kojih je sve manje) pa sve te prirodne lekove sada zamenjuju " hemijom "
inace postoje i u mom kraju "slepci" koji veruju u raskovnik ili raskov , u magaze u kojima se nalazi 800 tovara zlata , u celu zlatnu kociju koja jeodneta u neku pecinu na nekoj litici gde pristup imaju samo orlovi itd.
Odgovori
#6
"alrauna",sto bi rekao El Loko-uhhhhhh....... Tema koja zavredjuje paznju u zavisnosti sa koje tacke gledista se posmatra. Ne slazem se ni ja da sve treba podvesti pod glupostima ili izmisljotinama. Ako bi smo sve tako posmatrali,pa zar sve ove planove,skice,price o silnim kolicinama blaga ne mozemo podvesti pod istu formulaciju???? Takodje sam lik koji se vise od 40 godina susrece sa svakojakim pricama.Odrzivim i neodrzivim,prihvacenim od sireg auditorijuma ili ne,na ivici maste ili neverovatne istine......Priznajem da se nisam puno bavio raskovnikom,ali hteo ja to ili ne,pojavljivala se je prica o njemu kao uslov posedovanja,kako bi me neko u uveo u nekakve magaze iz kojih se -navodno ne moze nista uzeti bez raskova.Moje licno misljenje o tome je da: Sve sto je covek ostavio,covek moze i da uzme! I sa cinjenicom da zivimo u 21 veku,postoje mistike koje poticu iz predhodnih vekova,koje se nece razjasniti ni u 22 veku.Najprostiji primer su tajne Egipatskih piramida,ako cemo nesto jos svezije uzmimo primer radova Nikole tesle! Reci cete,pa kakve veze ima sve ovo sa raskovnikom? Raskovnik nije baziran na nekim naucnim formulama ili konstrukcionim resenjima? Naravno,gledano iz prve ruke... Voleo bih da se neko pojavi,makar na ovom forumu,pa da potvrdi da je imao raskovnik,da se je sam uverio u njegovu moc delovanja! Ne verujem da ce se takav pojaviti.
Krenimo logikom stvari pri tome uzimajuci neke cinjenicne stvari,"cinjenicne" iz nekih prica ljudi koji su navodno videli raskov i navodno ga imali u ruci. Ovo je prvi segment od koga polazimo. Ja sam se bar naslusao prica da je raskov "ziva" tvorevina, da ga ima i muskog i zenskog,da se cuva u nekim posebnim uslovima itd,itd.....
Ako sada uzmemo drugi segment kojim polazimo od pisanja Pop Martina,Laze Cose,Vlcana i svih ostalih,pominje se raskov (ili bar ga svi tako tumacimo) samo kod jednog od njih i kod nikoga vise. Navodno je taj raskov u ustima onog smuka ...... i bez njega se ne moze uzeti to i to..... Ako sada smuckamo ova dva segmenta kako realno prihvatiti obe ove cinjenice? Sa jedne strane da je raskov ziva tvorevina koja deluje na neki nacin, a sa druge strane da se taj raskov nalazi vekovima u ustima od voska sacinjenog smuka-kako je ta "ZIVA" tvorevina prezivela sve te vekove,da nije izumrla i da i dalje deluje ?????? Nigde u nasim hajduckim planovima(koje smatramo za "verodostojne") nisam pronasao da je neko zapisao da taj raskov ima "trok upotrebe" ili da je bilo jednom recju pomenuto da taj raskov izumire,hrani se ili........ a ziva je tvorevina. Samo po sebi se namece jedan sasvim drugi -logicni zakljucak. Raskov je nesto sasvim drugo "bez cega se ne moze uzeti neko blago,ne mogu se otvoriti neka vrata ili tome slicno. Pisac je samo sturo naveo "raskov"!!! Ako su u ta vremena tumacili pojam raskova i njegovih moci da otvara neka vrata.katance i tome slicno, pitajmo se da li za "ono sto je ostavljeno" u Kurjackoj magazi, smuku u usta, mozda nesto sasvim drugo bez cega se ne moze nesto OTVORITI, PONETI; UZETI ......... A sta je onda to nesto drugo..... ??????? Neki poseban kljuc, neka altka,neka skica, neki poslednji plan za neki ulaz ????? RASKOV- nesto sto nesto otvara! Igra reci pisca za koje se mi hvatamo ko muva na lepak??? Iz prve ruke protumacimo zapisanu rec kao verodostojnu i drzimo se nje kao pijan plota !
Ako se pak okrenemo samo jednoj cinjenici,zapisanoj u jednom dokumentu iz vremena nasih kraljeva ( na zalost ne mogu Vam reci o kojem je starostavnom dokumentu rec) pominje se tekst otpilike ove sadrzine : " I "To" ne mogasmo sacuvati u nase metalne blagajne,zato kralj izda nalog da se sacini drveni sanduk i da se "to" u drvenom sanduku bez i jednog metalnog dela jedino more sacuvati!.........
Prevrtao sam ovu recenicu na milion nacina, citao sve ispred i unazad napisano...... sta je bilo "TO" sto se nije moglo sacuvati u metalnom sanduku zakljucano ???? Da li je "TO" otvaralo sve sto je metalno ???? Izgleda da jeste? - Vreme vladavine Nemanjica!!!!
Ovu recenicu,ne verujem da je puno ljudi iscitalo,osim nekih kustosa muzeja ili pojedinih ljudi koji su sluzbovali u jednom od istorijskih arhiva ili naucnika koga su interesovali dokumenti starovekovne Srbije. Pri tome mislim na ono malo ORIGINALNIH dokumenata ustupljenih sa Svete gore u javnost !
Da li su se ozbiljni drzavnici,ma kog vremena, bavili trivijalnih stvarima ili sujeverjem ili izmisljotinama,kako neko rece. Licno ne verujem!
U nadi,da te "alrauna" ,nisam jos vise zbunio svime ovim, vec da sam ti jednim delom pokusao dati odgovor na tvoje pitanje o RASKOVNIKU,ili bar pokusao dati neke odgovore,sa moje strane pozdrav. A da li raskov zaista postoji ili ne ..............?????????? Ja ga nisam imao prilike videti, mada su mi do ruku dopadale i neke navodne fotografije RASKOVNIKA, ne mogu ti tvrditi da li ga zaista ima , ali ne mogu ni prenebegnuti neke cinjenice, da je nesto ipak postojalo a medju ljudima se stvorio mit u Raskovu! Ko ce ga znati ?
Odgovori
#7
Ja sam čuo samo jednu priču vezanu za raskovnik a i ne sećam se bas najbolje,znam samo da je kornjača(žabaželjka) može naći.Što se tiče džinovskih smukova kod mene u kraju su vidjane pet-šest puta što sam ja neobavezno čuo.i to nije bila samo jedna osoba već vise njih prisutnih.to su njčesće vidjali dok su išli u pečurke u blizini majdana u kojima se vadio kamen kvarc.uz kamen kvarc se cesto nalazi zlato u prirodnom obliku,vidjao sam i sam takav komad kamena posut zlatnom prašinom.u blizini je i reka iz koje je nekad ispirano zlato.
Odgovori
#8
Pozdrav ! pre 5-6 godina jedan moj drugar ,koji se bavi travarstvom i veoma dobro poznaje trave,nasao je beruci travke ,u Sicevackoj klisuri,taj Raskovnik. Video sam ga,to je neki koren ali je kao covek , ima ruke ,noge,glavu, i onu musku stvar, neverovatno,moj drug mi je

rekao da je to muski raskov,a da postoji izenski.Kaze da kad su u paru onda ....bla ,bla

Neznam sta je kasnije uradio sa njim,pitacu ga uskoro.
Odgovori
#9
Pozdrav svima i hvala pop martine na razumevanju i podrzci. Ja sam isto slusao dosta prica o tomei pokusavao neke stvari, ali bez uspeha. Trava raskovnik postoji, kao biljka i to obe (muska i zenska ), ali kao takva nema te moci koje joj prepisuju. Znam to jer sam ih nasao u prirodi, ali se veoma retko nalaze, zato sto su veoma osetljive na zagadjenost . Postoje price po kojima postoji procedura vadjenja da bi dobile takvu moc ? Te pricu su dosta indeticne kako kod nas tako i u inostranstvu, koliko sam mogao da nadjem i razumem na internetu . Nekada je ta biljka bilo mnogo vise rasprosranjenija od italije pa do nasih krajeva i koristila se dosta u medicini i kao lekovita trava, mada spada u jednu od najotrovnijih biljaka.Najstariji zapis koji postoji o njoj kao (svemoguce bice) sa neverovatnom moci datira jos iz doba faraona,i postoje heroglifi na kojima je prikazan. 3-4000.g pre nase ere. Mislim da postoji zapis od popa martina ili nekog iz njegove druzine kako se raskovnik vadi da bi dobio tu moc i nadam se da ako neko to ima i zeli da ovde napise. Postoje pouzdani zapisi da je nekoliko stranih vladara posedovalo raskovnik i da su ga isto cuvali u drvenim kutijama , ili staklenim sudovima , jer je samo tako bilo moguce. S druge strane verovatno si u pravu , da to sto su ljudi ostavili, ljudi mogu i da uzmu, ali kako ???
Odgovori
#10
Pozdrav svima. Ovo je prica koju sam ja cuo o raskovniku, da li zelite da verujete u nju ili ne to je stvar licnog izbora.
Raskovnik se moze naci na visokim planinama i nepristupacnim mestima. Navodno, pojavljuje se samo jednom u godini i to noc pre Djurdjevdana, u toku te noci cveta 6 puta i cvetovi su uvek u razlicitim bojama. Nalazi se tako sto treba da se nadje kornjaca ili jez, u vreme kad polazu jaja i kad mladi treba da se izlegu. Kad se nadje mesto gde je, recimo, kornjaca polozila jaja, ogradi se kamenjem, tako da ona ne moze da dodje do njih. Kornjaca navodno u blizini raskovnika polaze jaja, tako da ode do raskovnika i ustima otkine jednu grancicu. Nakon toga dodje na mesto gde je polozila jaja dodirne grancicom kamen i oni se uklone, nakon cega odmah pojede grancicu.Metal ga ne sece, tako da se isti vadi iz zemlje necim sto je od drveta (ne motika). Za samu proceduru vadjenja sam cuo da kad se raskovnik nadje, treba prvo da se oko njega posipa 1 l crnog vina (kako bi ga opio da ne pobegne - jer je navodno ziv), a nakon toga se drvetom opkopa oko njega u krug i izadi se. Kada se izvadi nosi se na najblizi izvor da se opere (okupa), a nakon toga se zaliva u vosak. Navodno se posle 40 dana nosi u crkvu. Takodje stoji prica, da je koren raskovnika u obliku muskarca ili zene, sa svim detaljima (zavisno da li je muski ili zenski). Postoji 7 vrsta zenskog i samo 1 muski raskovnik (koji je ujedno i najjaci - vezano za nasu temu). Imam list od zenskog raskovnika (dobio sam ga od jedne babe) i on navodno moze da stiti coveka da mu se ne desi neki veci belaj. Ako ima iole istine u svemu ovomea, a sto se tice zlata, je prica, da ako ga cuva raskovnik, onda treba tvoj raskovnik (pre ces dobiti semicu na loto, nego da ga nadjes) da stavis pored i onda se oni bore (verovatno muski cuva zlato jer je najjaci od svih raskovnika). Znaci, ako i ti imas muski raskovnik oni se bore medjusobno. Ako tvoj raskovnik pobedi, onda mozes sve da nosis. Ako izgubi mozes da se okrenes i odes kuci i dalje da visis na kompu. Ako imas zenski, onda za to vreme dok oni vode ljubav, navodno 20 minuta, mozes da iznosis koliko stignes. To je prica koju sam ja cuo (ako cita ovo Spilberg neka me kontaktira). Prica je zaista neverovatna i u vezi ovoga razgovarao sam sa 20-tak starijih ljudi, svi su iz razlicitih sela i ne znaju se medjusobno. Svi su mi ovu istu pricu ispricali. Da li ima neke istine ili ne prosudite sami. Koliko verujem u ovu pricu, toliko i ne verujem, ali sigurno ne bih proveo neku hladnu noc u planini, samo na osnovu ovakve price.
PLITKO
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 5 Gost(a)