Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Evo nešto zanimljivo
#11
Postovani g.Crni,

hvala Vam na novim interesatnim informacijama.Jel imate negde opise raznih Hajduckih metoda oko pravljenja znakova i sakrivanja ulaza specijalnim "malterom" kao i vrstama zamki?

S potovanjem,

Vudi Alen
Odgovori
#12
Zapisano nemam ali sam čuo od starih ljudi da su hajduci koristili kamen isitnjen na licu mesta mešali sa živim (ne gašenim krečom),belanac od jaja i pepeo za nijansu-boju kamena.
Zamke su pravili razne,kao za životinje ali od svega toga interesantnije je kako i od čega su pravili mehanizme za pokretanje tih zamki.Najviše ih ima na principu klatna,i za njihovo pokretanje je najčešće korišćena promaja ili voda a  osnovne delove pravili od dlake (konopce,užad) i  plemenitih metala ili premazivali voskom.Znam o čemu pričam ali sam i svestan da će ovo izazvati buru i za sada je dosta.
Ko veruje,verovaće ko ne kako hoće.
Odgovori
#13
Postovani g.Crni,

hvala Vam na odgovoru.Nesto od ovoga sam znao.Niste izazvali buru,pa slobodno nastavite da pisete ako zelite jel je ova tema retko pokretana a smatram je bitnom za prepoznavanje na terenu kada nema znakova.

S potovanjem,

Vudi Alen
Odgovori
#14
crni sta znaci onaj krst PERGELIJA zato sto ga imam isklesan na jednoj steni.
Odgovori
#15
cuturica
Krst perčelija ili hajdučki krst označava crkvu,svetilište,sklonište, traži još koji znak u blizini.
Odgovori
#16
ovaj pergelin krst je isklesan u blizini asenovog kalea
Odgovori
#17
zdr. svima

crni pitao sam te za zitni klas koje znacenje ima nisi mi odgovorio
dali znas?
Pozz.
Odgovori
#18
Nisam odgovorio jer ne znam,taj deo pozajmili prijatelji i nisu vratili.Pozdrav i nadam se da će ti neko drugi pomoći,mislim da je to dobar znak,sve najbolje.
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)