Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Baram pomos za ova
#1
Jas sum od Makedonija pred eden mesec vo edna planina slucajno najdov kamena ploca, koja pretstavuva eden vid na mapa. Na kamenot ima vrezano tri patista koj site tri se spojuvaat i se vo triagolnik. Vo blizina ima stari cesmi i crkva isto taka i tie se vrezani na kamenot. Na eden kraj od vrezanata mapa kade sto se spojuvaat dvata patista ima vrezana tocka vo vid na cvekje. Jas mapata ja prouciv i kade sto e vrezana tockata ima golemi stari dabovi. I den denes patistata crkvata i cesmite postojat i se stari preku 300 godini. Baram sovet i objasnuvanje sto bi mozelo da znaci. Ako moze nekoj da mi objasni neka pise. Za zal ne ja imam slikano. Pozdrav
Odgovori
#2
    Sta se nalazi tamo gde se sve putanje spajaju  u jedan put?  Volim si moj Svrliski kraj ama trebalo bi da dodjem  nekad kod vas  u Makedoniju da sa znaci  naparim ove moje Svrliske oci. Ima li negde stemovan na kamen trougao na cesmu ili pored hrastovi na kamen?
Odgovori
#3
(03-04-2012, 12:52 AM)Nokta link Piše: Jas sum od Makedonija pred eden mesec vo edna planina slucajno najdov kamena ploca, koja pretstavuva eden vid na mapa. Na kamenot ima vrezano tri patista koj site tri se spojuvaat i se vo triagolnik. Vo blizina ima stari cesmi i crkva isto taka i tie se vrezani na kamenot. Na eden kraj od vrezanata mapa kade sto se spojuvaat dvata patista ima vrezana tocka vo vid na cvekje. Jas mapata ja prouciv i kade sto e vrezana tockata ima golemi stari dabovi. I den denes patistata crkvata i cesmite postojat i se stari preku 300 godini. Baram sovet i objasnuvanje sto bi mozelo da znaci. Ako moze nekoj da mi objasni neka pise. Za zal ne ja imam slikano. Pozdrav
NE MORA DA JA SLIKAS NACRTAJ JA NA LIST SLIKAJ JA I OBJAVIJA . POZZZ
Odgovori
#4
Vaka izgleda klesaniot kamen

[Slika: 2lxii9s.jpg]
Odgovori
#5
Pa  iznad  tu krstoputinu potrazi taj stemovan znak na kamen ili  plocu.Stara li su drva verovatno hrastovi?Beleg moze da bude i na drvo ako su tri trazi na srednje.Ako ih ima vise pogledaj da zajedno neprave mozda  stemovan znak.U svakom slucaju pomoc dobrog aparata ti je neophodna ako nemas pisan opis na kozu.
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)