Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KOJA JE GODINA i KO SMO MI SRBI I ODAKLE SMO
#21
Ma pope ko sto kazes ovi novi nam mlogo sire zenice a stari gaze na gusu i drze usta  misle ce nam smanje kiseonik u mozak pa ce zaglupavimo oce al malo sutra...Pirocanac je jednim delom u pravu sto se tice istoricara uvatili se za sedmi vek ko pijan za plot  naucili napamet i samo to znaju a ovolke civilizacije sto bitisase ovde i okolo kazu nestadose negde. Ovi stari sa nove ideje pricaju drugu pricu da je narod ovde ziveo u kontinuitet i od doline dunava se sirio na sve strane.Istina je negde na sredini... Imena reka planina znaci na nosnji obicaji i slicno puno toga govore o istoriji.Kao i jezik kojim se govori takodje.Pa i svastike ima ih i na  starim nadgrobnim spomenicima u Srbiji  a i u beli svet.Sa germanima nema nikakve veze ali ga prisvojise za sebe.Covek i od najvece budale  cuje nesto korisno  a kamoli od skolovani ljudi. Medjutim treba da se  gleda svojim ocima i da slusa svojim usima.Ja sam Svrlizanin nisam Pirocanac .Pirocanci su vredni i radni ljudi vredni svakog postovanja.Malena je ova nasa majka Srbija  al je lepa a i bogata .Narod je vredan i vecinom posten i gostoprimljiv.To ko sto rece pop u beli svet nema.I ja sam dok bejah mladji jurio sojke po bel svet.Put me nanese i u London.Svako zivi za sebe i sebe gleda.Mojoj prijateljici dodjose roditelji u posetu i pravac hotel....Pitam je sto u hotel sto ne spavaju kod vas?Ma nece da nam smetaju..Ai tako je bolje.Pogleda je i pomisle u sebi imate mali dvorac pored Temzu plac ogradjen sa zid od cigle malo jezero kujna vam je velika ko moja kuca..Ej de mije moja zemlja i moji ljudi...I vrati se bas kad su mi spremili dokumente za radnu dozvolu.... Sa moju majstoriju bi se uklopio  al  skupi dzopke pa kuci  u moja svrliska brda i vrh zeleni... Nego de stado , sto rece lane Gutovic neznam sto sam vam ovo ispricao mozda vam i ne bude od koristi al sigurno nece da steti....
Odgovori
#22
Mincicu ,iz tebe govori samo jedan deo tvojih gena .To sto ti ,ja i jos mnogi za sebe smatramo da smo Srbi to ne znaci da smo i genetski cistokrvni Sloveni a kamoli tamo neki Srbi kao deo ove grupe naroda. Sloveni su dosli na ove prostore i postali dominanti ali oni nisu dosli na nenaseljeno podrucje. Ovde su zatekli starosedeoce koji su i sami bili mesavina razlicitih naroda koje je istorija pomesala na ovim prostorima. Oni nisu osvojili ovo vizantijsko podrucje( i ne daj boze izvrsili genocid nad osvojenim narodima ) vec su naseljavanje vrsili uz saglasnost vlasti u Konstantinopolju ili V(B) izantionu kako se nekad zvao. To jednostavno znaci da i rimske i keltske i turske i bugarske i makedonske (grcke) tragove na ovoj teritoriji slobodno mozemo smatrati kao svoje jer mi u sebi nosimo gene svih ovih naroda doduse samo se u nekim krajevima procenti malo razlikuju. Kad kazem MI mislim na gotovo sve narode na Balkanu bez obzira kako  sada sebe nazivaju i kojim jezikom govore. Pogledaj malo istrazivanja koja je uradila svajcarska Igenea.
Odgovori
#23
Eto napokon se doslo do toga sto je bilo srz moga pitanja . Jeste nacija ALI KOJA .Da smo to sto zelimo da budemo postojali bi tragovi kroz istoriju koji bi dokazivali o nasim korenima . Toliko gospodine Himovicu o mom velikosrpstvu da se ne plasite. Niste shvatili od pocetka moje zelje pa ste zurili da mi date razne epitete . Nema nas draga gospodo . Mi smo hrpa osvajanja , ratova , pohoda i necije geopolitike. Bilo vatikana ili neznam koga .
Odgovori
#24
U be Pirocanac ti ga pretera pa da nas nema nebismo  ni ovde bistrili politiku.Tragova ima jos kako nego zavisi ko i kako tumaci.Uzmi na primer pismo .Srbica ,vincansko  i sta ti ja znam vec koje pa obicaji i verovanja....Secam se kad kopase pored  granicu trazise ilirski tragovi a iscackase nesto sasvim drugo  iliti prvo...Nego nije im odgovaralo pa brze bolje zatrpase. Sveti je to brale velika politika pa kako kome odgovara tako i tumaci tu sa istoriju i arheologiju ima malo veze.Narod je taj ko i pre vojske dolazise i prolazise a narod ostade nekad manje nekad vise kolko mu bese siroko okolo gusu.Ima nas na sve strane i sad se vidi i posle tolko ratovi pokrstavanja i cudesa. A u Rumuniju sa koji jezik pricase pre nego gi Rimljani porobise I jezik silom promenise?Mesani smo brale ko moja Svrliska polja i moj vr zeleni  ...Nego smo mlogo suntavi od pamtivek smo ratovali i glave sekli vise na svoji nego na tudji .. Jedno prelazilo pod islam drugo pod papu a mi odma otpisivali....Zato i nema Srbi katolici i Muhamedanci...A oni cim promene veru promene i pamet pa ispadnu veci katolici i od papu da se dokazu i pokazu...Kolko je samoi Dusan pobio bogumili ovde kod nas? Mlogo  mlogo brale.Ama cim koraknes ima sigurno pod nas najmanje sto duse.Svaki korak po sto mlogo brale  mlogo....Dobro i ovo pretece.  Narod je taj  isti i sad  samo  su gazde razne..
A kolega Mincicu pa nije nacija nego narod brale narod i to Srbski .Nego pogledaj na table pred sela u Pirotski i Knjazevacki region  na koje su pismo pisani ?Na cirilicno il latinicno?Ito sad dok je kobajagi mir.E moj brale dok je ziv jezik pismo i obicaja dotle je ziv i narod.Smeta im cirilica za u jevropu? Zdraviju pamet ima onaj nepismen ovcar negoli oni sa visoke skole  . Stavili gi zbog stranci da ne promase neko selo?O dragi Boze sta sve nece da im padne na pamet? Amozda i farbar zaboravi da pise Srbski na cirilicu  pa obrnu na latinicu?


 
Odgovori
#25
Znaš kako Apise, to što re?e za London to ti je živa i surova istina. Da me nisu komunjare žigosale  odaaaavno bih se i ja odrekao te njihove civilizacije. Civilizacije bez topline, ljudskosti, osmeha na ulici, a o doma?inskom gostoprimstvu da i ne govorimo. Izuzev nas nekolicine iz ?ikaga sve ove mla?e generacije su poprimile iste imidze zapadnja?ke gostoprimljivosti. I ja bih poput tebe iz Londona, skupio svoje pinkle i odavno uživao u mojim brdima u Crnore?ju, ali ne mogah.
    Što se ti?e ove teme :Ko smo i odakle smo? Mnoge mudre i mudrije glave od nas su se bavile ovom tematikom i nisu mnogo odgovora dali. Osim da po mnogo ?emu imamo Slovensko poreklo ili Slavensko, kako vole da kažu, te da smo migrirali negde iz oblasti podkavkazja. Ništa više ni ništa manje. Vreme migriranja može biti samo paušalno izvedeno samo na osnovu nekih antropoloških nalaza. Ako naš prijatelj Miodrag insistira na nekim dokazima o postojanju Srba na ovim prostorima unazad nekoliko hiljada godina, i tražiti neke dokaze tome, potpuna je zabluda. Pa to su pokušavali oni kojima je to bio posao i bili pla?eni za to pa nisu ništa našli, a sada ?emo mi forumaši da nalazimo neke dokaze o tome. Osim materilanih dokaza  sve bi se svodilo na babske pri?e i rekla kazala. Za nekom civilizacijom kao dokaz da je bitisala na nekom prostoru, treba prona?i i neke materijalne dokaze. Ne samo ja ve? i najmudrije glave bi volele da na našim terenima prona?u srbsko koplje staro 5000 godina, srbski kovani novac od pre 5 i više hiljada godina, ali na žalost  takvih materijalnih dokaza nema. O?igledno je da se moramo zadovoljiti (onaj ko ho?e to da prihvati) onime za šta ima arheoloških i drugih dokaza te ne izmišati kiselu vodu ili se izlupavati o nekom višemilenijumskom postojanju Srba na ovim prostorima
Odgovori
#26
    Ovim našim prostorima su vršlale raznorazne civilizacije. Za one koje znamo, ali o?igledno i za one koje neznamo i nikada ne?emo saznati. Pitam samo šta ?e se desiti ako se na kraju dokaže postojanje piramida u Bosni recimo? Sa druge strane anti?ka epoha je poslednji materijalni dokaz o civilizacijama na ovim prostorima. Jedino ako neko od nas „pametnih“ ne kaže jednoga dana: U neolitskom naselju Srejovi?evog Lepenskog vira, su prona?eni ostaci Srbskog postojanja na ovim prostorima. Da je tako i da bi neke usijane glave volele da to tako bude verovatno bi se mi malo di?ili po svetu!?  Me?utim i na žalost nikakvim analizama nije to dokazano. Dokazano je samo da je na ovim prostorima postojala neka civilizacija i daleko daleko pre najnovijeg po?etka ra?unanja vremena.
        Smešna su i u isto vreme žalosna prepucavanja današnjih exjugoslovenskih narodnosti-ko je stariji od koga? Sva ta prepucavanja za podlogu imaju aktuelnu politi?ku situaciju ?ak i na širem podru?ju exyuge. Da bude u svemu još smešnije, današnja politi?ka klima je napravila od nekih starih naroda i narodnosti –nove i tendencija je da se izmišljavaju još novije. Frapantno je u sveukupnoj trci za stvaranjem novih naroda i narodnosti oni Srbi koji jesu Srbi to negegiraju ( Crnogorci recimo) a da oni koji nikada nisu (po poreklu) bili Srbi, odjednom i preko no?i su najvatreniji u dokazivanju da su Srbi. Paradoksalno i potpuno u duhu politikanskog vremena u kojem živimo.
Odgovori
#27
        Miodraže Min?i?u, jedno je biti Srbin po državljanstvu koje svi mi imamo. Ja bih za sebe recimo sada trebao da kažem da sam Amerikanac? Zato što imam ameri?ko državljanstvo? To bi ti došlo kako kada bi ?iroko indijanac rekao: ja sam Englez!?
        Na stranu je to što svako može da se izjašnjava kakvim se ose?a, Srbinom, Hrvatom, Bugarinom ……itd.  Ja sebe smatram Vlahom, jer mi je takvo poreklo unazad nekoliko generacija. Pošto sam živeo u Srbiji i imao Srbsko državljanstvo ne zna?i da ja sada trebam da se ose?am Srbinom i niko ne može da me na to natera. Svoje korene znam i ne?e te korene da mi sada neko prekraja ili ispravlja tek da bih se eto pokazao kao lojanim gra?aninom Srbije! Mi jesmo lojalni gra?ani Srbije, prihvatamo sve simbole Srbstva i državnosti Srbije, ali to ne zna?i da moram po sili zakona da budem Srbin. Moji preci su pripadali nekom drugom narodu, ne Srbskom i ja se toga niti želim odre?i niti se toga trebam stideti. Opet na stranu sve aktuelne auforije oko mnogih usijanih glava koje bi da prekroje neke nove granice. Granica izme?u naroda i narodnosti nikada nije bilo i nikada ih ne?e biti. Postoje samo teritorijalne granice koje nikada nisu bile ili se poklapale sa nacionalnim granicama. 
      Ako se neko od nas stidi da sebi prizna: Da ja imam Srbijansko državljanstvo, ali sam po poreklu Bugarin, Rus, Ma?ar ili Albanac, to je njegov individualni problem. Na to ga niko ne može naterati. Ali tako?e i nas koji smo svesni kojem narodu ili narodnosti pripadamo, ne može neki Srbin da nas na to natera. Mada je i to svojevremeno pokušavano i pokušavaju neki i dan danas. Najupe?atljiviji pokušaj sam i naveo. Promenom svih prezimena u „i?“ Miloš Obrenovi? je pokušao da istera iz nekih oblasti na silu pripadnost nekih drugih naroda i narodnosti iz svesti nekog stanovništva koje je teritorijalno pripadalo ondašnjoj Srbiji. Da im promenom prezimena  posrbi ! Pa ipak, ostalo je traga u nekim još do danas sa?uvanim popovkim knjigama o ro?enju i smrti ( bar u onim koje nisu spalili ni Obrenovi?i ni komunisti).  Bar što se mene li?no ti?e,ostalo je traga da se moj ?ukundeda prezivao Jovanov a ne Jovanovi? poput mene danas. Još tadašnji popa pridovao ispred imena Trailo- „vlah“ Trebam li se ja sada toga stideti? Trebam li se stideti da moj predak nije,ne samo po prezimenu, nego uopšte po narodnosti bio Srbin? To su bra?o, naši individulani problemi i razmišljanja. Koliko ko od nas želi ili ho?e prihvatiti svoje pretke ili ?e se udvarati i lizati dupeta te za svoje poreklo re?i: Ja sam po poreklu Srbin, a starostavne knjige kažu druga?ije to je njegov problem. Da li ?e se preci preturati po grobovima, ako se njihov potomak odrekao viševekovne nacionalne pripadnosti-njegov problem!
X-Nokia-Ipaddress: 94.245.240.195
Odgovori
#28
      Zbog svega gore navedenog  moj Miodraže, ja se tebi izvinjavam, jer neznam i ne želim da znam tvoje porodi?no stablo. Koji su tvoji preci i odakle su došli to je tvoj individualni problem u koji ne ulazim. Da li ti ho?eš ili ne?eš sebi, na osnovu tvog porekla priznati ili ne da vu?eš poreklo od  neke možda druge nacionalnosti osim Srbske – tvoj problem. Ja to neznam. Možeš biti šta god ho?eš. I tu si potpuno u pravu.
      Elem, rukovode?i se pisanim tragovima, poreklo Srba i ostalih Slavenskih naroda, treba tražiti, ne pre 5000 godina na ovim prostorima, ve? negde oko 540 godine kada je zabeležena velika najezda Slavena posebno južno od Dunava. Dakako treba napomenuti da su predhodne civilizacije na ovim prostorima ?inile anti?ke civilizacije. Rimsko  i Vizantijsko pre svega. Ovim našim podru?jima su protutnjale i drugi narodi.:Goti u borbama sa Klaudijem II (u IIveku), Huni u III veku, zatim Avari sukobljavaju?i se sa carom Justinijanom, pa tek onda dolaze Slaveni i njihova najezda oko 540 godine naše ere. Tražiti neke dokaze o postojanju Slavena a kamoli Srba na ovim prostorima je samo san i maštarije raznoraznih novope?enih nacionalista koji blage veze nemaju ni sa njima bližom a kamoli starijom istorijom civilizacija i kultura na ovim prostorima. Ako posmatramo dalje šta se dešavalo nakon 540 godine, današnje podru?je severoisto?ne Srbije  je držalo Slavensko pleme Bugara, sve do Niša gde se u Nišu obreo Bugarski car Simeon. Oko 1070 godine do Niša su došli Ugri, a preko naših podru?ja su prokrstarili 1096 godine Krstaši. Turci, zahvaljuju?i Kantakuzenu po prvi puta prelaze na Evropsko tlo kao pla?enici u gra?anskom ratu u Vizantiji. Kanatakuzen ih je uzeo kao pla?eni?ku vojsku na svojoj strani u borbi da se zadrži  na presolu  Vizantije nakon njegovog namesništva dok je mla?ani car Pleolog bio maloletan.500 godina su Turci bitisali na našem podru?ju. 500 godina nam odvodili zdravu maloletnu decu i od njih stvarali Janji?are, a deca su se i dalje ra?ala? Da ne nabrajamo dalje, ovo su ?injenice. Ne?ije pretpostavke ili želje su nešto drugo. Možemo da tražimo ostatke naše Srbijanske kulture na ovim prostorima od VI veka pa na dalje. Ako pak neko želi ili može da dokaže nešto drugo nek izvoli. Jedno što moramo znati i što je gorka ?injenica, koja god je vojska tutnjala našim krajevima, sela su spaljivana, muške glave otsecane i ženska populacija obes?aš?ena. Bez razlike od svih koji su milom ili silom prolazili preko Slavenskih teritorija nakon 540 godine. O ostalom razmislite sami ?itaju?i izme?u redova: Ko smo i odakle smo mi Srbi? Uostalom i Apis i Plandzija dobar deo odgovora dadoše ve? i sami!
X-Nokia-Ipaddress: 94.245.240.195
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 2 Gost(a)