Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sokolovica(Sokolica)kod Zajecara
#1
Jos nesto od mojega dedu
Kod varos Zajecar ima grad Sokolica ili Sokolovica...Poznaces mesto ono je okruzeno stenama sa jedne strane ima odsecena stena..na grad gore imas bazen za kisnicu i do njega kanal koji vodi u podzemnu odaju sa vodom sa juzne strane je odseceno strmo i ispod ima izvor voda okolo tog grada protice jedna reka ...na onome mestu gde je ograda bazena ima zmija iskovana...
ko znade neka se najavi
Odgovori
#2
U knjizi A.Deroka Srednjevekovni gradovi u Srbiji opisana je cisterna za vodu (ima i fotografija) u gradu Sokolac . To je danasnji Sokograd blizu Soko Banje . Mislim da se uklapa u ovaj opis koji si dao. Cuo sam pricu da su blago pronasli arheolozi i da je helihopterom prebaceno u trezor Narodne banke. Pricu sam cuo pre nekih 25-30 godina iz prve ruke od tadasnjeg nacelnika ili komandira policije u Soko Banji. Mislim da je imao neko bugarsko prezime Stojkov ili Stankov ne secam se vise.
Odgovori
#3
Ima mala reka Sokolovica u okolini Zajecara i iznad neko utvrdjenje, a na steni ljudski lik.
Odgovori
#4
(05-01-2015, 11:31 AM)plandzija link Piše: U knjizi A.Deroka Srednjevekovni gradovi u Srbiji opisana je cisterna za vodu (ima i fotografija) u gradu Sokolac . To je danasnji Sokograd blizu Soko Banje . Mislim da se uklapa u ovaj opis koji si dao. Cuo sam pricu da su blago pronasli arheolozi i da je helihopterom prebaceno u trezor Narodne banke. Pricu sam cuo pre nekih 25-30 godina iz prve ruke od tadasnjeg nacelnika ili komandira policije u Soko Banji. Mislim da je imao neko bugarsko prezime Stojkov ili Stankov ne secam se vise.
          ...vrsena su arheoloska istrazivanja ali nije nista pronadjeno , mislim na ono za cime se traga.
Odgovori
#5
Ako se dobro secam blago se nalazio pored samog ulaza u podgradje ako ne i u samoj kapiji. To je nekih stotinak metara istocno ili severoistocno od ulaza u utvrdjenje. Bilo je u nekom okovanom sanduku .Drveni delovi su naravno istruleli ali je okov bio sasvim prepoznatljiv.Ta arheoloska iskopavanja vrsena su pre vise od tri a mozda i cetri decenije i moguce je da je bilo i kasnijih istrazivanja. Verujem da ima jos zivih svedoka ovog pronalaska.Arheolozi nisu dozvolili da se vest o otkricu javno objavi da ne bi zavladala zlatna groznica.Bila je obavestena samo drzavna bezbednost i najvisi oficiri lokalne policije.
Odgovori
#6
ccccccccccccccccc
Odgovori
#7
(05-01-2015, 09:58 PM)plandzija link Piše: Ako se dobro secam blago se nalazio pored samog ulaza u podgradje ako ne i u samoj kapiji. To je nekih stotinak metara istocno ili severoistocno od ulaza u utvrdjenje. Bilo je u nekom okovanom sanduku .Drveni delovi su naravno istruleli ali je okov bio sasvim prepoznatljiv.Ta arheoloska iskopavanja vrsena su pre vise od tri a mozda i cetri decenije i moguce je da je bilo i kasnijih istrazivanja. Verujem da ima jos zivih svedoka ovog pronalaska.Arheolozi nisu dozvolili da se vest o otkricu javno objavi da ne bi zavladala zlatna groznica.Bila je obavestena samo drzavna bezbednost i najvisi oficiri lokalne policije.
  taj oficir je moj krsteni kum nebi ga spominjao neka mu je laka zemlja , sa sokograda nije odneto nista znacajno
Odgovori
#8
Raspitaj se malo kod kuma ako je jos medju zivima u sta cisto sumnjam jer je i u to vreme bio poprilicno mator. Mozda se poverio ukucanima ?! Koliko se secam njegov kum je bio jedan udbas  rodom sa Korduna . Ti si najverovatnije iz Beograda ?!
Odgovori
#9
Postovani forumasi,

znam gde je ovo mesto,nije Soko grad kod Soko banje,ali jeste Zajecarski kraj.

Neka se javi onaj ko ima plan.

S postovanjem,

Vudi
Odgovori
#10
Sokolovica na Timoku
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)