Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"БРАТ ЈЕ МИО БИЛО КОЈЕ ВjЕРЕ БИО"
#1
Сав род људски дијели се на пет разних раса или пасмина илити сојева, од којих је најважнији и најпросвјећенији бијели сој људи: сој кавкаски. Кавкаски сој сачињавају три огромна племена: аријско, семитско и туранско племе. У аријско племе спадају ова посебна племенска стабла: Индијанци, Персијанци, Јелини (Грци), Римљани или Романи (Талијани, Шпањолци, Французи и Румуни), па Ђермани (Нијемци) и Словени. (Енглези, Шведи и њихови сродници постали су из мјешавине ових стабала аријских.) Семитско племе у главном сачињавају: Јевреји (Чивути) и Арабљани (Арапи). У туранском племену најважнији су данас: Турци и Маџари. Једни народи аријског порјекла зову се још и по језику: индо-европски народи. То су они народи, који су некада говорили једним заједничким језиком, и којима је данас Европа стојбина и постојбина, а праколијевка им је била Индија, а то је велика земља на далеком југоистоку у Азији.
Срби, као и сви Словени, спадају у велики бијели сој индо-европских народа. — у народе најпросвјећеније. Али, посебно, Срби су грана словенскога стабла, а у то стабло спадају ови народи: Руси, Чеси (с Моравцима), Пољаци, Словаци, Словенци, Блгари, Хрвати, Срби и Лужички Срби.
Сви су ови народи блиски род и говоре сродним језиком, а сви се зову опћим именом: Словени. Али од свих Словена најстарији су Срби.
Име Србин постало је у незапамћено доба, на много стољећа прије Христа. А име Словен, као опће наше име, усвојено је тек у дванаестом стољећу по Христу, а први пут је оно поникло истом у шестом стољећу, кад се Срби изближе сукобише са Ђерманима, а то су данашњи Нијемци или Швабе. То је било овако: Сва она српска племена, која су могла међу собом да слове (да говоре) и да се споразумјевају, назваше се Словени, а све оне туђинце, који нијесу ''словили'' (говорили) српски, назваше Нијемцима, јер они за Србе збиља бијаху нијеми, јер говораху неразумљивим језиком. Али, све дотле, сви данашњи Словени зваху се једним опћим рођачким именом: Срби. То јест: као што су Срби данас само једна грана великога стабла словенског; тако су онда сви данашњи словенски народи били само огранци једнога истог стабла — српског.
Ријеч Срби постала је од старе српске ријечи Сораби, а то ће рећи: рођаци или својаци. Дакле: сва она племена, која међу се бијаху род и говораху истим језиком, звала су се — Сораби или Срби. А у стародавном индијском (санскритском) језику, из којега је постао и српски језик, и у другим некојим језицима, ријеч Срб значи човјека слободна, племенита, узорита и јуначна, који се вјечито бори. Но, осим овога правога имена, туђинци називљу Србе још и Рацима и Власима. Име Рац, или Рас, или Расијан, или Рашчанин —једно је исто. То је име врло старо и постало је још у најдавније доба, кад се Српство раселило из своје прадомовине Индије. Тада се наши праоци расијаше по свијету, те по томе једне Србе назваше Расијани, а стари Грци их зваху Спорима, по грчкој ријечи спорадин, што ће рећи такођер: расијани. Касније, особито у доба Немањића, то је име подмлађено и обновљено, па онда је ријеч Рас или Рашчанин значила човјека из Расе или Рашке, а Раса илити Рашка била је најглавнија српска област у сред Праве Србије, где је данас Нови Пазар и Топлица.
Име Влах нешто је млађе и значи човјека туђинца. То име чули су Срби први пут на 400 година прије Христа од тако званих Келта илити Влаха, који нама нијесу ни род ни помози Бог и који су давно изумрли. Касније Влах се звао сваки пастир, па и тежак. А кад су Турци освојили српску државу, онда су се Срби повукли из градова у горе и дубраве, и бавили се само сточарством и земљорадњом, те тако се име Влах пренијело на сав српски народ под Турцима. Дакле: ''Влах'' значи само занимање, а не народност. Власима данас ми зовемо само Румуне (Каравлахе) и њихове рођаке Цинцаре. Име Рац и Влах надјенуто је српском народу у доба наше потиштености и сужањства, а тиме су нас туђинци хтјели означити као народ бесправан, који је изгубио слободу и државу своју. А данас нам та имена надјевају само наши душмани, кад хоће, да нас наруже.
Али некоји Срби и сада се називљу још: Црногорци, Босанци, Херцеговци, Далматинци, Бокељи, Хрваћани, Личани, Бановци, Крајишници, Славонци, Сријемци, Бачвани, Банаћани, Србијанци, Шумадинци, Старосрбијанци, Маћедонци итд. Све су ово само покрајински називи и не значе ништа друго, него само земље и покрајине оне, гђе ти Србљи живе. Али сваки Србин, ма гђе се он родио и ма гђе он живјео, остаје Србин, те Србин, докле год говори српским језиком и држи српске обичаје. Исто тако некоји Србљи називљу се и по вјери: Ришћани, Кршћани, Шокци, Латини, Турци итд. Ово је заостало из онога срамног и ропског доба, кад су људи једни друге гонили и убијали због вјере и разликовали се по вјери. Али данас би то била срамота, бесмислица и нечовјештво. Јер данас Срби исповједају неколико разних вјероисповјести, а — ''брат је мио које вјере био''.

Сима Лукин Лазић
КРАТКА ПОВЈЕСНИЦА СРБА
ОД ПОСТАЊА СРПСТВА ДО ПОЧЕТКА XX ВЕКА
Odgovori
#2
Ko su u stvari Vlasi, stara plemena koja nisu domorodačka ( kelti , rimljani) koji su ostali ovde da zive? Definitivno se razlikuju običaji i govor Vlaha od ostatka naseg stanovništva. Razumem zamenu teza za vreme Turaka, koji su nazivali stočare Vlasima i koji nisu morali da plaćaju harač i da služe vojsku.
Odgovori
#3
Власи (Балкан)

Власи је назив који се употребљава за романизоване становнике југоисточне Европе. Главне групе Влаха су Дакоромани (Румуни, Молдавци, Власи Србије), Цинцари, Мегленски Власи и Истарски Власи. У етнографском смислу, Власи су потомци романизованих балканских староседелаца (Илира, Трачана, Дачана) и римских колониста, који су се, током времена, мешали и са Јужним Словенима!

Слични су им а ипак различити (нису Словени) Цинцари.

Цинцари (Балкан)

Цинцари (Аромуни, Армани, Армањи, Куцовласи, Власи) су романски народ, који живи на Балканском полуострву. Живе претежно у северној Грчкој, Албанији, Македонији и Бугарској, а велики број их се одселио са поменутих подручја у Румунију и један број у Србију. Немају своју државу. У Македонији су концентрисани око Битоља, Крушева и Охрида. У прошлости, централно место им је био град Москопоље у источној Албанији.
Odgovori
#4
@GAVRILO PRINCIP' verovatno misliš na Cincare (Ar'manj).

Interesantno za njih je da su bili isti narod kao i Albanci - Toske (ista genetika), samo su jedni pravoslavni a drugi islamizirani u doba Turaka.
Albanci - Gege su sasvim drugačiji - agresini, kavkasko-čerkezki tip.
Odgovori
#5
U carskim habsburškim privilegijama Srbi se različito nazivaju (na primeru povlastice Ferdinanda I. iz godine 1538)

1. "Srbi" (po narodnom imenu i nazivu višeg staleža)
2. "Vlasi" (po staleškom imenu)
3. "Uskoci" (po lokalnom nazivu)
4. "Rašani" (po srpskoj državi Raškoj)
5. "Albanski narod" ili "Albanci" (po regiji Albaniji; Crna Gora je deo regije koja se zove Albanija; po toj regiji su i Šiptari dobili naziv).
6. "Narod bosanski" (po regiji i državi Bosni)

- "Capitaneos et Waiuodas Sruianos Seu Rascianos", u prevodu: "Kapetani i Vojvode Srbi iliti Rašani". Na ostalim mestima pominje: "Waiuodae et Capitanei Seruiani seu Rasciani" te "Capitaneo siue Waiuodae eorundem Seruianorum seu Rascianorum": Povlastica Ferdinanda I iz 1538 god.

- Ferdinand II. Privilegium für die sogenannten Wlachen (Serben) vom Jahre 1627, u prevodu: Povlastica za takozvane Vlahe (Srbe) iz godine 1627.
Odgovori
#6

Citat - original postavio na ''Krstarici'' Mrkalj, 10.03.2012.
 
Svako ko iole ima sposobnost apstraktnog i analitičkog mišljenja čitajući istoriju Balkana veoma brzo shvata da su srednjovekovni vlasi klasa srpskog društva, a potomci su autohtonih Starosrba iliti Vlaha što znači - autohtonih južnih Slovena. Doduše, uočio sam nekoliko problema koji mogu čitaoca da zbunjuju. Prvi je inercija nužnog povezivanja Srba sa pravoslavljem što zaista odgovara danjašnjem stanju na terenu ali kada se kao takvo projektuje i na srednji vek onda je to izrazito pogrešno. Drugi je činjenica da se u nekoliko povelja koje nalazimo širom Balkana (od Dušanove Srbije preko Bosne, Dubrovnika, Dalmacije i Like) Vlasi dovode u opoziciju Srbima ("VLAH I SRBLIN") iz čega se pogrešno čitaju imena različitih naroda umesto da se iz ovih povelja pročita činjenica integrisanosti ovih dvaju elemenata kroz dugačak vremenski period i kroz široki geografski prostor. Ako imamo u vidu da unutar jednog etnički (jezički) homogenog društva ne postoji potreba za isticanjem narodnog imena u međusobnom obraćanju onda je jasno da su i vlasi ali i srblji iz dotičnih povelja pripadnici različitih klasa, niže i više, unutar jedne iste etničke zajednice, srpske. Prema tome, SRBLJI u povelji su Srbi u užem, u klasnom smislu. Treće, klasni pojam vlah protegnuo se i na nesrpske etničke/jezičke elemente po obodima srednjovekovnog srpskog etničkog/jezičkog prostora. Neki od njih jesu potomci donekle ili potpuno romanizovanih autohtonih Slovena, dok drugi nisu.
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 3 Gost(a)