Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zanimljive lokacije - Pirot i okolina...
#11
Pozdrav, nije me bilo dugo na forumu, i usput se izvinjavam jer dizem temu iz mrtvih, ali bih zeleo odgovoriti operativcu.

Sto se tice zlatnog praga, nemam nikakav opis, znam da je mesto dobilo ime iz razloga kad se stane na to mesto(to je inace stari put-precica, a nedaleko je svojevremeno postojao i stari rimski put...) vidi ulaz u selo, pa odatle  zlatni prag.
Znak koji je svojevremeno postojao je bila isklesana saka, sa razmaknutim prstima na ogromnom kamenu kojeg je pre 20-ak i vise god. neki covek "vucarao" traktorom i naravno polomio... Sumnja se da je taj covek i pronasao jednu ostavu u blizini, takodje postoji i neki bunar, ali drugih znakova nema i ako ih je bilo verovatno su unisteni. Cuo sam da je tu trebalo biti cak devet ostava,ali to su price, ko ce znati bez aparata Big Grin ...

Sto se tice hajduk Marinka, zaista ne znam puno... Znam da su on i hajduk Panca svojevremeno dejstvovali zajedno. Kao sto pre toga rekoh, i dan danas postoji marinkov grob i "usati spomenik", kao i kuca gde je ziveo oko koje je rovareno nekoliko puta u prethodnih 5-6 god, ali nista nije pronadjeno ...

Sve najbolje
Odgovori
#12
Okolina Pirota je poznata po hajducima,narocito selo Dojkinci,ali i druga... Ne znam puno na tu temu,tek po nesto sam citao na netu.
Odgovori
#13
Po pricama se zna da je pogotovo selo Dojkinci poznato po tome,ali ima malo informacija o tome..
Odgovori
#14
Nisu u s. Dojkinci bili neki hajduci koji su pljackali velike kolicine zlata,niti su se proculi i stekli ime... Hajducija im je bila neka vrsta dodatne zarade Smile
Odgovori
#15
sve to lepo samo vam fale opisi i kompletni ste.....
Odgovori
#16
Brankov,ima i nekih opisa Smile Al nema za znake koje sam ja nasao... Nego daj ti te tvoje opise,pa da se uortacimo Smile
Odgovori
#17
poydrav i ja sam od juce na forumu, naravno da ynaci to sto si napisao ako si yainteresovan ya saradnju javi
Odgovori
#18
Dacha ! tacno za prag ,ali pitaj mestane ako neko od starijih zna postojao je kamen duzine 1.2-1.5 m gde je ostava bila ispod njega , hajduk se zvao Marin , turci ga ubili u zasedi -potkazao ga jatak  !!
Odgovori
#19
Ja sam zapoceo ovu temu poodavno ali je verovatno zbog moje neaktivnosti acount "dacha" obrisan na sta jedino zameram na forumu... Znam Operativac gde se tacno nalazio taj kamen gde je pronadjena ostava i kao sto smo se slozili da jeste ocisceno, ali poprilicno kasnije posle II s.rata. Na njemu se nalazila isklesana saka, da se ne ponavljam. Inace meni je ova tematika veoma interesantna, volim da cujem price i iskustva starijih tragaca i entuzijazista... Naslusao sam se svacega, pre svega u komsiluku Big Grin Samo jos da napomenem da se izvinjavam sto opet aktiviram ovu temu, ovaj post primite kao pozdrav svima na forumu i svako dobro zelim svima.
Odgovori
#20
Zamolio bih nekog ko zna sta moze predstavljati isklesana kobilka, bar su mi tako rekli da to predstavlja ? Nemam sliku sa mesta ali ovako izgleda.


Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
   
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 16 Gost(a)