Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kartal das(orlov kamen)
#1
dali nekoj ima nekoi informacii za ova mesto inaku se naoga vo valandovsko
Odgovori
#2
Na sekoja planina ima kartal das (orlov kamen) vo Makeonija potocno istocna makedonija
Odgovori
#3
Kartal Tas ima barem 80 toponimi vo Makedonija (barem - ova ti e proverena informacija). Se razbira, mozes da gi najdes tamu kajsto ima tursko naselenie. Ama ne mozes da znaes dali turskoto ime e originalno, ili e prevedeno od makedonski naziv (Orlov Kamen - mesto kade sto se vedat orli, po pravilo visoko), ili makedonskoto e prevedeno od turski naziv. Najverojatno e deka turskiot naziv e preveden od makedonski, so ogled na toa sto turcite od kajsto doagale, nemalo mnogu visoki planini.

Nazivot nisto ne ti kazuva, osven deka se najverojatno se naoga na nekoj predel kajsto imalo tursko naselenie i deka najverojatno se raboti za visoko mesto.
Odgovori
#4
jas samo prasav dali nekoj znae nesto zasto pred 15 godini nekoi luge dosle kaj mojot dedo so kniga od stojan karadza i go barale toa mesto pozz
Odgovori
#5
Akko se raboti za kartal tas vo valandovsko, ne bi trebalo da imas problem da go najdes. Prasaj po turskite sela, koe selo e povisoko, valda nema vo sekoe selo kartal tas. Bi trebalo vo valandovsko da e edno takvo mesto.
Odgovori
#6
brat ti mene ne mozes da me razberes jas baram dali nekoj ima zapis a ti stom tolku znaes i e bilo eden vo valandovsko ela najdi go
Odgovori
#7
kartal tas ima  go i vo podares
Odgovori
#8
a, zapis... pa ne znam, ako ima nekoj moze i ke ti kaze. Inace ja nemam nikakov interes vo momentov za kartal tas vo valandovsko, i zatoa nemam potreba da go naogam. Eve mozes da odis vo kazandol, basibos, ajranli, organdzali i prasaj bilo kogo od selanite, verojatno znaat. Ili najdi nekoj sto raboti vo institutot po makedonski, mislam deka tamu imaat kartoteka so iminja na mesta, pa ke ti kazat barem vo okolinata na koe selo e, idi vo toa selo, prasaj gi selanite ke ti kazat. Naoganjeot na mestoto ne e tolku golem problem. E sega, dali nekoj ima zapis... jas nemam. Ama imam podatoci za drugi mesta, ako te interesira.
Odgovori
#9
ti gore si zapisal dali nekoj ima informacii za ova mesto, ne zapis, kolku sto mozam da vidam. Ete ti informacii.
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 6 Gost(a)