Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oro
#1
Ima vise tipova lokacije takozvani "ORO", moglo bi to biti hajducko, komitsko ili sta znam kakvo.
Ko ima bilo kakvi opis oko "kameno oro" da se javi da uporedimo ono sto ima on sa ono sto znam ja.

Dodao bi da se radi o nabiljene kamene ploce u zemju u vidu oro.

Za saradnju moju pitanja su kako/sta kod njegov opis se trazi,
dal da budu u krug ili kako,
koliko bi trebalo biti kamenja,
mozda se spominje znak/znakove,
kao i to na kakvu lokaciju trebalo bi se nalaziti (primer njiva, polje, versko mesto, planina, tumul i tako dalje),
mozda ima upisano udajenost kamenja ili duzina za to ORO.
Odgovori
#2
« Poslednja poruka martin1971martin poslato 02.02.2014 u 23:50 »                                                                             
Ima vise tipova lokacije takozvani "ORO", moglo bi to biti hajducko, komitsko ili sta znam kakvo.
Ko ima bilo kakvi opis oko "kameno oro" da se javi da uporedimo ono sto ima on sa ono sto znam ja.

Dodao bi da se radi o nabiljene kamene ploce u zemju u vidu oro.

Za saradnju moju pitanja su kako/sta kod njegov opis se trazi,
dal da budu u krug ili kako,
koliko bi trebalo biti kamenja,
mozda se spominje znak/znakove,
kao i to na kakvu lokaciju trebalo bi se nalaziti (primer njiva, polje, versko mesto, planina, tumul i tako dalje),
mozda ima upisano udajenost kamenja ili duzina za to ORO.



MARTIN1971  evo ti tacan rezultat    tacno ORO  posto  i    samo mogu da pisem da ima  veliki klin pobien tu plizu do ORO  a i druga da kasem ako znas pisi ko OD ORO  MERI TACNO U  7  GROBA  POZ
Odgovori
#3
Bravo himovicu bravo, koliko sam uspeo da ti razumem ti kazes da su 7 groba, to je TACNO,
ostalo pricaj ili pitaj, ako imas original zapis, moze da se radi. (ako se i ostalo sklopi).
Saradnja je moguca sa kolega koji ima pravi opis i plan.  Wink

Da budemo jasni, ja hocu da osiguram da je ovo lokacija, netrazim od Vas da mi sada ovde kazete da treba tacno tu i tu da se trazi.

Ovo bi trebalo i Grota da zna, zato nadam se da ce se javiti  ;D.
Odgovori
#4
Ja sam vec to komentarisao ovde na forumu , cak sam i sliku postavio...al ..znam da je tesko traziti...TRUDITE SE MALO...BUDITE AVANTURISTI / NEMA AMA BAS NISTA BEZ TRUDA  Wink
Odgovori
#5
ovako bi trbalo da izgleda


Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
   
Odgovori
#6
(04-02-2014, 02:41 AM)BoBAN70 link Piše: ovako bi trbalo da izgleda

...eto...ipak si nasao ono sto sam postavio.  Wink
Odgovori
#7
Ne bih da ispadnem smesan ali ovo meni na groblje lici.
Odgovori
#8
Oro...da postoje razliciti nazivi za to oro.Mad stene ne moraju biti postavljene u krug da bi se navedeno mesto zvalo oro.Kao sto gore postavljena slika govori. I imajte u vidu polozaj mesta od strane sveta.Na usluzi....
Odgovori
#9
Aman ljudi, pa da nije to kamenje postavljeno u krug ne bi si zvalo "ORO" već, groblje, vašar, pobijeni kamenovi,........ zašto tvrdite nešto što neznate ili bi voleli da bude?

Ta "ora" ili ORO", koje se pominje su zapravo nekadašnji Keltski lokaliteti koje je neko našao i nazvao ovim imenom zbog karakterističnog rasporeda pobijenih kamenova - u krug.

Kelti su na taj način obeležavali mesta gde su ceremonijalno vršili "žrtvovanje" ! Kultno je njihovo mesto gde je pored pobijenih vertikalnih kamenova u KRUG, obično postojao u jedan veći kamen na sredini na kome su odsecali glave žrtvama. Nakon obreda "žrtvovanja", tu žrtvenu sekiru (posebno urađenu ukrašavajući je sa uvek najmanje tri simbola), obredno lomili i zakopavali u neposrednoj blizini tog žrtvenog mesta.
To što su eventualno hajduci ili neko drugi, koristili ovo specifično mesto, označavajući ga kao "oro", je samo zato što se rasporedom tih kamenova (koji nije običan raspored), moglo lakše orijentisati i dati neku bližu orijentaciju neke njihove lokacije.
Uzmite i malo čitajte i druge stvari osim, suvoparnih izmišljotina pojedinaca, da tek nešto napišu.
Zašto "oro" a ne "kolo", jasno je valjda da je ova reč potekla iz Buraskog jezika. Kako god da bilo ima veliki broj mesta koja su Kelti koristili u smislu koji sam objasnio tako da nema samo jednog "ora" na teritoriji Srbije, Bugarske ,Makedonije.....  Ima sijaset takvih mesta a drugo je pitanje koje je od tih "ora" ono koje se pominje i traži u ovom našem slučaju.
Odgovori
#10
SAMO MORA DA ZNATE ZA ORO NECU SVE DA PISEM SAMO CU OVO DA KASEM  PLACEMISE POSTO LICNO SAM BIO TAMO  CUDO POZ
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 8 Gost(a)