Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RIMSKI PUT KROZ SRBIJE
#1
Ispod Kopaonika na reku Toplicu,Kuršumliju Prokuplje - Niš.
Glavni put iz akvileja bio je dolinom Save i Dunava ; Akvileja - Neviodanum - Servitium (Gradiška) - Marsonia - Sirmium (S.Mitrovica) - Tanrnum - singidnuum (Beograd) - Viminacinm (Kostolac) i dalje niz Dunav sve trajanovim putem do ušća Timoka
i preko Bugarske do Crnog Mora.
Trajanov put niz Dunavsku klisuru bio je delom usečen u stenu u obliku galerije a delom na konzolama od greda u razmaku od 270. metara.
U Đerdapu su -selo sip- Rimljani bili iskopali kanal -3,5km. dugačak za prolaz lađe.
Rimski je put polazio iz Beograda na Kostolac tu se račvao, jedan je krak išao na jug dolinom Miave,a drugi desnom obalom Morave, pa su se ponovo sastajali kod Medveđe-Idimum- odatle se išlo uz Moravu na Ćupriju /Horeum Margi/-Ražanj/Arsena/-Bovan/Praesidium Pompei/-Soko Banja-Lipovac/Grampiana/-do Niša
Odgovori
#2
Izvini,ja mislim da je od Raznja put isao na Deligrad,Rutevac,Cicina,gde je bio |Presidium Pompei,pa dalje prema Nisu,a postojala je i racva prema Prokuplju!
Odgovori
#3
A OD NISA,KAKO JE ISAO PREMA JUGU?AKO MOZE ODGOVOR... Smile
Odgovori
#4
(23-01-2014, 09:30 AM)rimljanin link Piše: A OD NISA,KAKO JE ISAO PREMA JUGU?AKO MOZE ODGOVOR... Smile

RIMLJANIN ..KAKO NE SHVATAS DA TVOJI IMENJACI SVE PUTEVE SU USTREMILI NA STARU PLANINU GDE SE NALAZE SVE MOGUCE I NEMOGUCE MAGAZE...OSTALO PO BALKANU SU SITNICE I NEVAZNE ZA PISANJE  Big Grin 8)
Odgovori
#5
Da li se moze naci karta sa ucrtanim putem?
Odgovori
#6
GROTA...NE BI SE BAS SLOZIO...DA MOJI IMENJACI SU ISLI SVI U PRAVCU STARE PLANINE :Smile Big Grin  KAKO DOLE NA JUGU IMA JAKE RIMSKE LOKACIJE?ZNACI SETALI SU MALO I NA DOLE.E SAD MOZDA JE TO ZANEMARLJIVO I NA S.PLANINI IMA PUNO JACIH STVARI ALI JA SAM SKROMAN,ZADOVOLJIO BI SE I SA OVIM NA JUGU,PA STA BUDE Smile
Odgovori
#7
Kako je rimski put od Nisa isao prema jugu?Reci ti meni,Pojtingerova tabla jos nije resena,od Cicine do Nisa i dalje prema jugu,ni kroz Kosovo.
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)