Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Katcapun...
#1
Ima li neko nesto za taj kraj?
Odgovori
#2
Imperator jeli okolina vranja,traži se vodenica blizu crkve,crkva odradjena,vodenica izgleda da nije.
Odgovori
#3
Tako nekako,imas nesto?
Odgovori
#4
Ovo mesto se pominje po opisima kao mesto Krcapun ili Kasapun.

Uvodni deo pominjanja ovog mesta ide ovako: ....... sve ove belege se nalaze na Mrkšinoj čuki sprma Bukove glave. Odande se spustimo u selo Kasapun ....................,

Naravno da se u okolini ovog mesta traži podosta toga, ali svako ne bar ono što je Moravac spomenuo: vodenica ili crkva. Moguće da se i to pominje po nekim spisima, ne mora da znači, naravno!

Pozdrav i srećno,
Odgovori
#5
Traži se kovćeg koji je bio u crkvi imamo informaciju da je odradjen,pored crkve treba da ima vodenica,ispred vodenice manja količina para.Radi se o skorijem datumu,navodno su bugari tu preneli i ostavili novac iz vranjanske centralne banke.1941 godina.2svetski rat.Ispred vodenice je obešen sveštenik po priči ostavljene su pare a na parama sahranjen sveštenik.Znam mesto nismo pustali aparate.Neznam da li sam vam pomogo tu priču znam.Napominjem nisam pustao aparat,možda i ima nešto.
Odgovori
#6
Imate li konkretan zapis? ima mrksina cuka i bukova glava.
Odgovori
#7
Imperator,nemamo zapis samo priču starijeg meštanina koja je više puta potvrdjena od drugih meštana.Ništa konkretno.Bio sam na mestu nisam puštao aparate.Možda i ima nešto neznam.Priča se ponavlja ili je istinita ili samo lokalna bajka.Vredi proveriti.
Odgovori
#8
Pozdrav ljudi,
Ovo što priča Moravac, je verovatno nešto sasvim drugo i to mi nije poznato. Što i sam reče čovek, treba proveriti, nikad se nezna ko šta zna naravno.

Mesto Kasapun ili Krcapun ( ne vidi se tačno jer je izbledelo taj deo gde je upisano mesto), se spominje jedino u ratnom dnevniku Kapetana Koče. Nema veze sa nikakvim Martinom ili nečemu sličnim. Pa ipak postoje neki prepisi koji nisu mnogo autentični sa detaljima, a to zapravo i pravi probleme oko određivanja neke lokacije o čemu se biju mnoge bitke među našim plandžijama. Big Grin

Mrkšina čuka je priča za sebe Imperator. Jedino ako veoma dobro poznaješ taj kraj onda ćeš znati i da kažeš šta i čega ima na ili pored Mrkšine čuke.

Davao sam svojevremeno neke podatke jednom Vranjancu i čovek se nikada nije javio više, tako da nemam namere da ovde preciziram neke šire detalje. Mislim da me razumete?

Ono što je vezano za selo Kasapun ili Krcapun, a tako se to mesto i danas slično zove je sledeće:

U mesto Kasapun su došli preko "Jelovog preslapa". Na samom prevoju je nađeno šta je nađeno i tu ne treba više gubiti vreme. Prolazeći od Mrkšine čuke preko tog "Jelovog preslapa " su došli u Kasapun.  Ja nikada nisam tamo bio ali proveri da li se na terenu slažu neke kockice? Kaće se da se taj atar Kasapun proteže od nekog Korešnovog kamena do Garvan kamena. Ovo ti pišem jer je moguće da je prvobitno mesto Kasapun možda izmešteno na sadašnju lokaciju. Tadašnja sela su brojala po samo nekoliko kuća a ne kao danas.
U ataru tadašnjem mesta Kasapun bi se trebalo nalaziti nekakvo maleno Tursko groblje od samo nekoliko grobova. To je jedan reper a drugi je da se u istom ataru nalazilo nekakvo Orlovo gnezdo.
Eto to su pojmovi koje trebaš da znaš Imperator ili da ih pronađeš, pa da ti ustupim sve ostale detalje.
Poštujem i respektujem sve moje kolege, ali neke stvari traže na sasvim pogrešnom mestu, što im i nije zameriti naravno.

Što sam mogao , ovako javno dati, dao sam, dalje ne zavisi od mene naravno.
Za sve drugo, ne zameri, "što je za crkvu nije za kafanu"!
Odgovori
#9
Znam gde je Orlovo gnezdo u Katcapun,ima i Garvanov kamen.. kazi mi da li se pominje negde vodopad neki?
Odgovori
#10
(19-03-2014, 12:42 PM)milan link Piše: Pozdrav ljudi,
Ovo što priča Moravac, je verovatno nešto sasvim drugo i to mi nije poznato. Što i sam reče čovek, treba proveriti, nikad se nezna ko šta zna naravno.

Mesto Kasapun ili Krcapun ( ne vidi se tačno jer je izbledelo taj deo gde je upisano mesto), se spominje jedino u ratnom dnevniku Kapetana Koče. Nema veze sa nikakvim Martinom ili nečemu sličnim. Pa ipak postoje neki prepisi koji nisu mnogo autentični sa detaljima, a to zapravo i pravi probleme oko određivanja neke lokacije o čemu se biju mnoge bitke među našim plandžijama. Big Grin

Mrkšina čuka je priča za sebe Imperator. Jedino ako veoma dobro poznaješ taj kraj onda ćeš znati i da kažeš šta i čega ima na ili pored Mrkšine čuke.

Davao sam svojevremeno neke podatke jednom Vranjancu i čovek se nikada nije javio više, tako da nemam namere da ovde preciziram neke šire detalje. Mislim da me razumete?

Ono što je vezano za selo Kasapun ili Krcapun, a tako se to mesto i danas slično zove je sledeće:

U mesto Kasapun su došli preko "Jelovog preslapa". Na samom prevoju je nađeno šta je nađeno i tu ne treba više gubiti vreme. Prolazeći od Mrkšine čuke preko tog "Jelovog preslapa " su došli u Kasapun.  Ja nikada nisam tamo bio ali proveri da li se na terenu slažu neke kockice? Kaće se da se taj atar Kasapun proteže od nekog Korešnovog kamena do Garvan kamena. Ovo ti pišem jer je moguće da je prvobitno mesto Kasapun možda izmešteno na sadašnju lokaciju. Tadašnja sela su brojala po samo nekoliko kuća a ne kao danas.
U ataru tadašnjem mesta Kasapun bi se trebalo nalaziti nekakvo maleno Tursko groblje od samo nekoliko grobova. To je jedan reper a drugi je da se u istom ataru nalazilo nekakvo Orlovo gnezdo.
Eto to su pojmovi koje trebaš da znaš Imperator ili da ih pronađeš, pa da ti ustupim sve ostale detalje.
Poštujem i respektujem sve moje kolege, ali neke stvari traže na sasvim pogrešnom mestu, što im i nije zameriti naravno.

Što sam mogao , ovako javno dati, dao sam, dalje ne zavisi od mene naravno.
Za sve drugo, ne zameri, "što je za crkvu nije za kafanu"!
milane dali to imaš prvu stranu kočine knjige gde je prošo,još malo stigo bi do Pavlov kladanac...........ili imaš komplet.......
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 8 Gost(a)