Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mozda je neko vec bio ovde
#11
(03-10-2013, 02:26 PM)dragisa68 link Piše:poznajes mesto vidi se, a o toj pecini da je neko pao samo su izmisljotine.Istina da su usli 1968 bas kad sam i ja rodjen neki ljudi iz laznice kod Zagubice na Konjskoj glavi a izasli kod Rajkove pecine trebalo im 4 dana.zadnji od tih koji je bio u toj pecini umro je preprosle godine,zvao se Nikola pricao sam sa njim dobar prijatelj sam sa njegovim unukom i on je nas kolega.Pricao je dedaNikola da su culi za neka dva kamena koji su pokrivali neku rupu na trasi gde su isle korpe sa rudom za Milanovac i tog dana oni popili malo i odlucili se da se spuste u tu rupu medjutim izbegavali su jednog kolegu jer je njegova zena bila neka laka roba pa su imali strahod toga.tamo su vezali uzad za neko gvozdje parce neke pruge kad su sisli dole za njima su pali i konopci i oni ostali ispod,verovali su da ih je pratio taj kolega i uprvo on namestio.pitao sam ga dali su videli nesto dole,rekao je da dole ima neka rupa koja je sazidana sa ciglom i kamenom iznad nje stoje dve ukrstene sablje nisu nista dirali trazili su nacin dase izvuku od tamo posle 4 dana hodanja kroz zemlju prateci vodu izbili su kod Rajkove pecine daljina od prilike 5/6kilometara mozda malo vise, taj izlaz je sada u jezeru Veliki zaton.Ulaz gde je bio gore na Konjskoj bas preko njega prolazi asfalt na tom mestu i dan danas ima rupa ivek ponire asfalt.Mislim da ima jos jedan ulaz ta pecina ali jos nisam nasao vremena da je procesljam ulaz joj je jako skriven inepristupacan.tu pricu koju si napisao za prerast cuo sam i ja mnogo puta pa sam tako i dosao do deda Nikole.i on je rekao da ta pricu oni su je pustili jer je za njima bila hajka i sa posla i od kuce sto je potvrdila i njegova baba,kasnije se ta prica izmenjala ali to nam je vec svima poznato.


  sve, sve ali 4 dana da hodaju ispod zemlje prateci vodu a pritom to je  samo 5/6km - nema sanse. Prvo - kroz neku pecinu ako pici voda 5/6 km sigurno ima minimum dva sifona koja sigurno ne mogu bez opreme da predju drugo - ako su pratili vodu znaci postoji jos uvek ulaz odnosno tamo gde ta voda ulazi u pecinu sto znaci da moze da se udje i sad i trece - koliko su im trajale te baterije da bi oni picili cetiri dana kroz pecinu...pa mi ekspedicijski kad picimo 4 km kanala sa profi opremom i hranom i dobrim baterijama, posle dva dana provedenih u pecini-izadjemo k'o j...ni. Taaaaaaaaako da i ako su imali snage i hrane za 4 dana za pod pecinu...sigurno bi im se baterije istrosile. Ima jos faktora koja potkrepljuju tvrdnju da oni nisu mogli da prodju ali i ovo je sasvim dovoljno. Ali zanimljiva je prica. Znaci- ili nisu isli 4 dana nego jedan dan ili uopste nisu isli.  Wink
Odgovori
#12
(02-10-2013, 01:15 PM)dragisa68 link Piše:Nije nikakva tajna,SKUTNI KAMEN nalazi se u Garvanskim planinama.
Ujedno da odgovorim na to dali su odnete.Moj pokojni pradeda Jovan pricao je da je njegov otac bio unutar ove pecine po planu nekog rumuna koji je dolazio kod njega sa jos nekim ljudima.sa leve strane (gledanjem slike) na samom vrhu bio je mali krst na steni ispod  tog krsta kada su kopali naisli su na plocu na kojoj su stajale kovacke makaze za sisanje ovaca.posto je on bio mali sitan covek pustali su njega dole u toj pecini,
nekih 30metara dole kaze da se cuo zubor vode vani  unutra kaze da su police urezan kamen, napred od tih polica kaze da je ludnica to su gomile zlatnog novca.od tamo je izneo samo kolko je stalo u dva rukava od kaputa koji je imao na sebi u to vreme kad su ga izvlacili kaze da ga je nesto povuklo za kosu da je skoro ostao bez glave.pricao je deda PERA Jovanov sin da je deda od tad imao ceste glavobolje i ja se secam dede i tih njegovih reci da je njegova bolest nastala upravo od skutnog kamena.ali da se vratim na pricu,vratili su sve na svoje mesto kako je i bilo plocu makaze i pokrili zakleli se da jedan bez drugog tamo vise ne idu,i ti ljudi sa rumunom su otisli,posle nekog vremena deda saznaje da je rumun ubijen negde iznad Crnajke kod Bora.otad pa do smrti deda nije vise hteo ni da cuje za to mesto a kamoli sta drugo.Na samrti rekao je svom sinu Peri da stalu nesme nikako da dira za zivota,to nam je bilo sumnjivo hteli smo da saznamo gde je njegov deo od te delidbe,ali nismo uspeli da nadjemo u stali nema nista verovatno je to pomerio negde za zivota ili je dao samo neki lazan trag.deda Pera je cesto posle smrti oca isao sa ovcama tamo ali plasio se njihovog zaveta,nasao je jednog proleca u turskom potoku dukat koga je isterala bujica (voda).opsti haos cale se i on plasio jedno vreme da ide tamo.Imam saznanja da je tamo  zlato koje je poslato iz Francuske kao pomoc za ustanak protiv turaka medjutim karavan saznaje da ih cekaju u zasedi i oni ga sakrivaju upravo ovde.imao sam i skicu od deda Pere koju je nacrtao po prici njegovog oca,znam je na pamet samo meni nejasna za taj teren,sve sam one rupe izsetao i nista.ima tu u blizini jos mozda interesantnije ali neznam mozda jos nije vreme ni da se prica.

Pozdrav Dragiša,

Priča koju si ovde ispričao, je bar meni interesantna. Međutim prateći tvoj tekst, neke stvari mi se ne slažu. Na stranu što su neke stvari oko detalja, ulaska i svega ostaloga prepleteno nekim netačnim detaljima, mene intersuje nešto sasvim drugo.
Ako posmatramo samo redosled imena koje si naveo, pitam te sledeće:
- Pominješ da je tvoj pradeda pod imenom Jovan, a da je Jovanov otac bio taj koji je jedini ušao unutra i uzeo na način kako si ti opisao, Navedi nam onda i ime tvoga čukun dede jer je po celoj priči - tvoj čukun deda zapravo taj koji je ulazio unutra, zar ne ???

- Obzirom da veoma dobro znam ko je i kako se zvao čovek koji je zaista i ušao unutra, kao i sve ostale krvne srodnike onoga koji je ulazio unutra , (a to nisu imena koja si ti naveo, možda greškom ili si hteo da prikriješ), iz tvoje priče se samo može biti da si ti samo krvni srodnik nekog drugog od njih nekoliko koliko ih je bilo sa Rumunom na tom mestu, ali sigurno nisi direktni potomak onoga koji je zaista bio spušten unutra.  Ako pak jesi tvoje ime onda nije  Dragiša Smile

Nemoj mi zameriti, ali ako sve pričaš istinito ali sa pogrešnim imenima, onda je lako moguće da smo i mi sami i nekom dalekom srodstvu, zato te i pitam ove detalje. Bez ikakve zle namere Dragiša68
Odgovori
#13
Dragisa68 . Tema postaje za mene suvise vruca , pa nebih da sirim vatru .  Wink . Recicu samo da je GARVAN san svakog trgaca koji poznaje teren o kome pricamo . Gosodina Milana jako cenim i postujem i mogu ti reci da je 99 % rekao tacno . Nesto u tvojoj prici ne stima ali nebih da raspravljam o tome , nisam taj tip . Zelim ti srecu u pretrazivanju terena . SRECNO !!!!  Smile
Odgovori
#14
MILANE neznam ko si a mozda smo familija dosta je da ti kazem da je to mosu JOVAN Dragoj njegov sin TRUCE/pera a ja ne krijem svoje ime zapravo svi me znaju kao DRAGISA a 68 znaci da sam 68.god. rodjen dakle nista nisam slagao,ako se budemo nekad sreli pricacu ti i za ILIJU PANDARA sad valjda je dosta i valjda ti je sve jasno.da se razumemo ne ljutim se zbo ovoga sto si napisao jer mi smo velika familija i ja ih sve ne poznajem ali da me vidis verovatno bi ti bile neke stvari mnogo jasnije u vezi ovog posla.ovu temu sam zapoceo zbog malog prerasta,ostrovica i gaura ursuluj na ..... o ovome sam ocekivao da neko pita.gore su znaci i jos uvek ne taknuti mislio sam da neko ima bilo sta ozbiljno o ovome,ali je prica otisla u drugom pravcu,ja sam na konjskoj glavi poraso znam dobro za mesto koje sam vam opisao ima ulaz napisao sam i bio jedan deo ali voda ponire ispod stene a ja da izvinete nemam muda da zaronim i prodjem sa druge strane, zato sam i napisao da se jos nisam odlucio i nasao vremena.a za tebe jedno pitanje poznajes li pokojnog LALU.
Odgovori
#15
Pozdrav Dragiša, izvini što se malo sa zakašnjenjem javljam, ali za neke stvari nije nikad kasno, zar ne ?

Nismo Dragiša skrenuli sa teme, već sam krenuo od tvog prvog posta kada si otvorio ovu temu, gde kažeš : "Ako je neko vec bio ovde i nesto zna o ovome hteo bih da usaglasim pricu.Mesto je jako interesantno.".

Po meni bi trebali prvo "usaglasiti priču", jer očigledno da nešto krucijalno na samom startu ne štima u mojim i tvojim saznanjima, prvo o samim akterima cele priče.  Pošto ovo nije samo priča , govore mnoge činjenice a ne priče. Jedna od tih činjenica je nekoliko žutaća koji su ostali još uvek u životu od vremena njihove deobe Wink. Ako samo ove žutaće uključimo u tvoju ispričanu priču, onda je to još detalj više da se tu neke stvari ne slažu, a to je da ti žutaći nemaju blage veze sa nikakvim francuzima . Francuzi nisu nikako mogli poslati kao pomoć ustanicima "rimske kovanice". To je moj Dragiša zatekao onaj koji je spušten dole a za koga ti tvrdiš da je mošu Jovan.

Hajmo da usaglasimo priče Dragiša.  Ali pre toga ti moram reći neke stvari. Oko jedne jedine stvari, ma o čemu se radilo, praksa je obično takva da se pojavljuje ogroman broj ljudi koji navodno "sve znaju i da su zapravo delom neki akteri u celoj nekoj priči". Ovo, onaj ko pusti takvu priču, ima sasvim neki određeni razlog. Poput mnogih, tako je i ova priča ispričana sa mnogo kombinacija, sa više ili manje detalja.

Tvoja priča, koja, kako kažeš, datira od tvoga pradede ili čukundede Jovana (nisam skontao do kraja), sa mnoštvo drugih detalja o samom činu, znakovima i nekim drugim sitnicama, u mnogome odudara od mojih saznanja.

Da krenemo redom a da se ne dotičemo nekih sporednih detalja koje se takođe ne kokaju. 

Unutra je spušten čovek pod imenom ILIJA a ne Jovan. Pokojni Ilija je nakon izlaska, a pomučili su se ceo dan da ag ponovo izvuku napolje, je kao posledicu zadobijenog straha izvučen sa nakostrešenom kosom ( naježenom kosom - kao šošon). Tako sa tom kosom (oblikom kose je i umro, znači nikad mu se kosa nije spustila u normalu.
Ne ulazeći u verodostojnost tvoje priče o tome šta je tvoj deda ili pradeda uradio sa njegovim delom (štala i ostali detalji), za Ilijom je ostalo par komada toga što je zatečeno dole. To su materijalni dokazi koji nedvosmisleno govore ipak o nečemu da neko govori istinu,ili bar deo istine, zar ne ?

Da ne pominjući još neke detalje, samo kažem još dve stvari.

Prva, originalna, skica, plan kako god to da nazoveš, je na kraju ostao u našim krajevima. Na žalost od te porodice kroz vremena, nije ostalo nikakvog naslednika. Svi su se zatrli i za njima nije ostalo traga tom "originalu", ili ga ja bar nisam uspeo naći, pošto nema nikoga više u životu iz te familije.

Druga stvar: Deda Ilija je za života ipak došao na licu mesta i pokazao orijentaciono mesto gde bi trebala da je ta rupa. Taj kome je pokazao mesto, je danas živ čovek.

Pošto sam se , sasvim slučajno, kao i ovde na ovom forumu, naslušao mnogih priča o ovom mestu, gde svi akteri ispričanih priča, nisu znali pred kime i kome pričaju te priče o ovom mestu, pri tome daju neke detalje koje su čuli a da su daleko od prave istine, ono što me je privuklo da se uključim oko svega ovoga je tvoja tvrdnja da si direktan potomak jednog od aktera ovog događaja.

Ako je to zaista tako, i ako si siguran u sve to što si ovde na forumu ispričao(možda mnoge detalje sakrio ili preuredio sa namerom), onda možemo dalje "usaglašavati priču", ali ne više ovako otvoreno preko foruma.

Ako si pak od onih koji su samo "popili negde" ovu priču i sada želiš da se uključiš na neki način i dođeš do nekih saznanja, onda nemamo o čemu da pričamo dalje.

Veoma sam mislim jasan o svemu što se tiče ove cele tvoje teme Dragiša. Jako dobro znam ko je od "stranaca", prvi doveden na ovo mesto i od koga su sve ove priče, kasnije preuređivane i raširene po narodu, sa više ili manje detalja. Sa više ili manje istinitih detalja. Sa više ili manje preterivanja. Da ne ulazim u detalje i delove tvoje priče, ali sam već rekao, mnoge stvari koje si naveo ne "piju vodu", bez da ulazim u neke detalje koje si naveo. Ti detalji nisu za javno iznošenje, mislim da me razumeš?



Odgovori
#16
slazemse sa tobom, kad budes planirao da dodjes u srbiji samo mi pusti poruku i ja cu da do djem kod tebe u selo i da ti pokazem sta ja imam o tom mestu,pa ce da usaglasimo sve.Pozdrav od naseg drugara misterije iz Voluje.poslacu ti moj imeil u privatnu por.
Odgovori
#17
Slažem se Dragiša. Samo ako se sedne za sto i pošteno, iskreno pokušaju da se sklope kockice, sa više pameti i više detalja, može se bar malo ozbiljnije nešto pokušati da se reši.
Misteriju neznam lično. Naslušao sam se mnogih priča o njemu. Do skorog viđenja, jer inače u lov odlazim tu na našim zajedničkim terenima na divlje svinje.
Pozdrav komšija,
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 2 Gost(a)