Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
nestale borske poluge
#11
Poluge ovog transporta su naći ljudi u skorija vremena pronašli, ali je policija uspela da veću količinu oduzme od nalazača. To ttti je ona priča o dedi koji je sakrio svoj deo ispod nekog starog autobusa......Popmartine bez ljutnje na moje pitanje,samo bih zeleo da znam.Da li su Kraljeve poluge pronadjene u praku u Zajecaru,vezano za ovu pricu sa dedom i autobusom ili je to nekakva druga prica???
Odgovori
#12
(13-09-2011, 11:12 PM)I.Dzony link Piše: Poluge ovog transporta su naći ljudi u skorija vremena pronašli, ali je policija uspela da veću količinu oduzme od nalazača. To ttti je ona priča o dedi koji je sakrio svoj deo ispod nekog starog autobusa......Popmartine bez ljutnje na moje pitanje,samo bih zeleo da znam.Da li su Kraljeve poluge pronadjene u praku u Zajecaru,vezano za ovu pricu sa dedom i autobusom ili je to nekakva druga prica???
Koliko ja znam "deda sa autobusom" je zadnji pao iz grupe koja je pokupila poluge pored pruge za Zaječar, aza neke Kraljeve poluge u Zaječaru nisam u toku. To je verovatno neka druga priča.
Odgovori
#13
da nisu ove poluge

[Slika: i6dnnp.jpg]
Odgovori
#14
Popmartine svaka cast na objasnjenjima,,,slicna je prica i za blagojev kamen.......A tebi grrome svaka cast na slikama....ma odakle one bile lepo izgledaju...e to sam pokusavao ljudim adaobjasnim da sanduci nisu ogromni nego sa po 3 poluge ko ce da podigne sanduk sa 20 kom kako neki mislee.
Odgovori
#15
Pa da, zlato zapremine litar teži 19,3 kilograma.. 3 takve poluge maltene 60 kg teže nego džak cementa.. Inače što se tiče opljačkanog zlata to je objašnjenje tkzv nemačkog privrednog čuda posle rata.. Pokrali pola sveta i od toga se i razvijali..
Odgovori
#16
po mome saznanju veca kolicina poluga je negde uz put stavljena i minirano je brdo Koje se urusilo i to je sve na zavidnoj dubini gde detektori ne dosezaju isto tako mislim da su takva mesta komunisti istrazili i odneli tovar  tako da su moguci pojedini nalazi i to od strane oficira koji su sakrivali po neku polugu za bolje dane misleci da se vrate jednog dana i to pokupe treba traziti na mestima gde su vodjene bitke tu su sanse vece
Odgovori
#17
(13-09-2011, 03:11 PM)popmartin link Piše: Ovim transportom je upućeno nešto malo poluga iz Bora i nekoliko sanduka sa vrlo poverljivim dokumentima kao i nekoliko sanduka drugih dragocenosti poreklom iz Grčke i Severne Afrike. Mesto partizanske zasede i presretanja ovg transporta su "Francuske barake"(sadašnje zvano mesto). Zbog siline napada partizanskih jedinica, poluge su Viši i niži oficiri razdelili među sobom i svako zakopavao na njemu znano mesto. Jedino sanduci sa drgocenostima suzakopavani na brzu brzinu - u celosti! Pre desetak godina su u ovom potesu(tačno znam i mesto ali prekasno) došli neki nemački "turisti" i sa našim čovekom iskopali dve poluge, koje je ostavio neki od ondašnjih oficira a po njih došli njegovi naslednici(sin i još neko). Na njihovu žalost na graničnom prelazu budu otkrivene poluge, sasvim slučajno, i one su zaplenjene.Štampa je to pisala, ali u nakaradnoj formi ne pominjući odakle ove poluge ni u jednoj reči.

Da li neko zna u kojoj je štampi opisan ovaj događaj o kojem je Pop govorio. Ne mislim na opis partizanskog prepada već na vest o zapleni 2 poluge nemačkim državljanima a od strane naše carine.
Znam da je to bilo relativno odavno pre 15-tak godina, ali možda neko zna.
Odgovori
#18
Mister No, mala ispravka. Standard u izradi poluga , odnosno monetarnih poluga je 12 kg i 100 grama. Anglosaksonska mera je 12kg i 300 gr.
Odgovori
#19
(27-12-2015, 01:50 PM)dejan1972 link Piše: Mister No, mala ispravka. Standard u izradi poluga , odnosno monetarnih poluga je 12 kg i 100 grama. Anglosaksonska mera je 12kg i 300 gr.

Pozdrav i samo mala dopuna za kolegu dejan1972. Kako ste i sami napisali "monetarne poluge" a sta ako nisu (A NISU) monetarne poluge kako vecina ovde misli... cak su neki pravili i lazne nebili ispali interesanti. Nalazene su i polude mnogo manjih dimenzija u preciznim razmerama i tezini (plus minus koji mali postotak) . Evo samo jedan mali primer.
Precizno receno dimenzije plocica 94mmX50,4mmX9.5mm a tezina 250 grama (+ / - neki gram) :-)


Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
   
Odgovori
#20
Bas zgodne za  redjanje u Svrliski  dzak Wink Smile Big Grin ;D
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)