Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Djavolja Crkva
#11
(29-06-2013, 11:34 PM)Vudi Alen link Piše: Postovani g.Crni,

takva Crkva bi trebala da bude na planini Stol.Jel ste Vi tu u blizini?

Naravno nije cela Crkva od zlata vece je to metafora.

Taj kamen na kome je bilo sunce ako vec znate gde je,sta Vam jos treba?

S postovanjem,

Vudi Alen

Ne nije Stol u pitanju, ovo je u Žagubici
Odgovori
#12
Uz duzno postovanje prema svima vama i vasem interesovanju za crkve i crkvista, zabrinut sam da otkrivanje njihovih lokacija cedovesti do njihovog skrnavljenja i unistenja.Ima li ijednog primera da je ijedna podzemna crkva ostala neoskrnavljena  i da nije minirana u potrazi za blagom ili da nije namerno unistena da  bi se zatro trag da su uopste i postojale  u ovoj nasoj lepoj majci Srbiji ?Ko sto ranije u jednoj drugoj temi omenuh cuvajuci njih cuvamo i same sebe...
Odgovori
#13
(30-06-2013, 04:58 PM)APIS link Piše: Uz duzno postovanje prema svima vama i vasem interesovanju za crkve i crkvista, zabrinut sam da otkrivanje njihovih lokacija cedovesti do njihovog skrnavljenja i unistenja.Ima li ijednog primera da je ijedna podzemna crkva ostala neoskrnavljena  i da nije minirana u potrazi za blagom ili da nije namerno unistena da  bi se zatro trag da su uopste i postojale  u ovoj nasoj lepoj majci Srbiji ?Ko sto ranije u jednoj drugoj temi omenuh cuvajuci njih cuvamo i same sebe...
Apise druže nisam tamo radio niti bih na bilo kom mestu gde znam da je bila crkva ili grob ali u okolini tih mesta sam radio i radiću jer ako gledamo realno kod mene u kraju ima bar 20 crkava  celih,funkcionalnih i isto toliko možda i više crkvišta a tek groblja to je na svakih kilometar,ima i pojedinačnih grobova.E sad kad nebi radili u njihovoj blizini onda znači da nebi trebalo nigde da se dira.Uz dužno poštovanje prema veri i pokojnicima namerno skrnavljenje takvih objekata nije u redu ali slučajno,pa niko nezna šta je u zemlji.
Odgovori
#14
Znam druze ali sam ipak imao potrebu da to kazem. Ima ljudi koji imaju meru u svemu pa i u radu oko crkava a ima i onih koji gledaju da se po svaku cenu obogate na brzinu i nemare za nikoga i za nista.Kroz pricu se prikupljaju podaci gde je sta a ima nas raznih ....Nekome je cilj da se crkve sacuvaju a drugima da se zatru..Na svu srecu vise je ljudi sa merom ali ima i onih koji ne prezaju od nicega..Puno podzemnih crkava ili pecina koje su nekada bile bogomolje je nepovratno unisteno ,sacuvajmo barem preostale . 
Odgovori
#15
(30-06-2013, 09:59 PM)APIS link Piše: Znam druze ali sam ipak imao potrebu da to kazem. Ima ljudi koji imaju meru u svemu pa i u radu oko crkava a ima i onih koji gledaju da se po svaku cenu obogate na brzinu i nemare za nikoga i za nista.Kroz pricu se prikupljaju podaci gde je sta a ima nas raznih ....Nekome je cilj da se crkve sacuvaju a drugima da se zatru..Na svu srecu vise je ljudi sa merom ali ima i onih koji ne prezaju od nicega..Puno podzemnih crkava ili pecina koje su nekada bile bogomolje je nepovratno unisteno ,sacuvajmo barem preostale .

E ovako apise da ti pojasnim,
sto se tice djavolje crkve, moj cilj je da nesto vise saznam o mom kraju. Po Turskim Poreskim zapisima u mom selu treba da je bilo tri crkve koje su podlegali porezu. Od tih Tri danas ne postoji ni jedna, niti ko zna o tim Crkvama, pa cak ni najstariji u selu. U selu ima Manastir, pa cak ni oni nemaju nikakve zapise o tome. Ja mislim da ce ti sada biti malo jasnije o cemu se radi.

Vlado
Odgovori
#16
Zahvaljujem se Vladolino na pojasnjenju.Stolovi i ceo taj kraj su mi jako poznati.Kako Stolovi tako i dalje prema granici.I veoma dobro znam o cemu pricam .A lepo je upoznati svoj kraj i saznati blizu i dalju istoriju.Nisam imao nameru da miniram tvoju znatizelju vec isklucivo ono sto sam i pomenuo u predhodnom postu.Cela Srbija je u Crkvama i Crkvistima kako onih na zemlji tako i onih pod zemljom.Sacuvajmo ono sto je ostalo i obnovimo sto vise onih koje su porusene..A sto se zapisa tice vecina je odneta sa povlacenjem Bugarske vojske u Bugarsku.Neke su stradale u pozarima a ima i onih koje suprodate komsijama za male pare.Malo starih knjiga je sacuvano.
Odgovori
#17
Samo da pojasnimo nesto..."STOL" ili "STOLOVI"  ???
Odgovori
#18
(01-07-2013, 12:04 AM)grotagold link Piše: Samo da pojasnimo nesto..."STOL" ili "STOLOVI"  ???

Dolina Ibra, Stolovi
Odgovori
#19
BELI TUCANIK KAMEN ZA PODLOGU PUTA I ZA RIZLU U ZIMSKIM VREMENIMA.....mozda sam sada previse kazao a mozda i nisam..."KO RAZUME SHVATI CE"...a moj dobronamerni savet je .."ako vec nije potrebno onda nije ni pozeljno cackati mecku u p...."
Odgovori
#20
Imali da je ijedan kamenolom slucajno tu de jeste??
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 17 Gost(a)