Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOMA KOJA DOI DETE
#31
ako znaj nekoj nesto za ova neka kazi


Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
   
Odgovori
#32
dete koju je sisu uvatilo na tu je stranu. Pare su daleko kolko se na ženu vide zubi.
Odgovori
#33
Zdravo mace-kume ,brate objsni malo kade e ovo ,cesma li e,shta e . Poozz.
Odgovori
#34
pa tocno e bobane deka dokumentot e za vo srbija a ne za osogovije dobro i napisal lavot samo treba da se razbere toest vo sirokata planina mnogu krv so turcite lihme i mnogu pari zemahme,
i dojdovme vo kozja planina i tuka sretnavme edno selo .nokta tuka ostanavme zosto nasijot vojvoda  bese ranet od turcite dusata ja ispusti nego go zakopavme vo edno manastiriste,slegnahme na golema voda i niz vodata stigname do edna pestera so sedum alki kade sto se vrzuvale konjite ako alkite nema dupkite se  poznavat kade se vrzuvani konjeto ................................  od tuka ke izlezes na kozja pateka i ke najdes edna pestera na vlezot nad glavata ima iskovano  dva smoka koji pijat voda od panica  siroka planina toest srpska siroka planina dosli do kojza planina nije kojza nego kojzak planina manastirot  koj vece nepostoi se znae koj e golema voda reka koja sada deli siroku planinu i kojzak tacnije srbiju i makedoniju kamen sa sedam alki e na tu reku pestera e zatvorena samo jos dase nage neko ko sme da je otvori i da uge u nju pozzz
Odgovori
#35
kolega ke se najdi covek ke ja otvori pesterata samo pobaraj ti pomos
Odgovori
#36
Winktesko ce se otvorit toa e megugranicen pojas nema pristup nemoze da se raboti osven vo sorabotka so granicari od dvete strani  ???
Smile
Odgovori
#37
Zdr. Ima resenje za toa sto go bars.. Tamo kade sa 7 te alki od taa pestera na sprotiva ima i druga pestera, tuka blizu imalo e i vodenica, ima i cesma cepur cesma, od cesmata malku po daleko ima uste Edna pestera celata e obrasnata so brsljan...Trazi tamu ima pestera i kaj neja ima znak Mecka so meckar, pred meckarot ima karlauk, meckata e so Edna noga sviena, i meckarot ima daire, ima i tri momi koi igraat... Tuka blizu ima dva dola se vikaat, crn i bel dol, ima i suvi dol, pod vodenicata podolu ima vir, tuka kaj virot ima srna i lovdzija.. Od virot idi nadole po vodata i ke naides na Edna Sina skala na NEA ima isklesano 7 lubenici, pod lubenicite ima Edna poljana ramno mesto livada, tuka e i suviot dol na krajot od suviot dol ima dve pesteri koi se gleda Edna nasproti druga, vo prvata ima glava od oven so uvieni rogovi a u vtorata ima moma ima i covek so noz ima uste mnogu... Ako najde nesto i da e vaka ima uste mnogu....!!!
Odgovori
#38
Ovaa Moma kolku sto znam se naojga vo Bitolsko Mariovo
Ne ja imam vidno licno no taka znam deka e tamu
Da se navratam na po sledniot Odgovor od gospodinot
Moma srna mecka. So. Meckar i tn..
Pak. Ke. Recam. "Kolku sto znam jas" toa nema. Vrska. So ovaa cesma
Ako gresam neka me ispravi nekoj AMA SO SLIKA
POZ
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 20 Gost(a)