Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tihi ubica ili puka slucajnost
#31
mincicu,
nema sarkazma nego pokusavam da konstatacijom nekih cinjenica saznam sta se stvarno desava,
jer mi je tesko da poverujem u vanzemaljske sile, koje se povremeno javljaju i nestaju ,
pogotovo ako se to tvrdi za radijaciju.

zmijo,
ovi vojni aparati cesto znaju da ne pokazuju prave vrednosti, jer su davno izasli iz upotrebe i ko zna kad su zadnji put bazdareni,
nemoj bas previse da budes opusten i da im verujes.
nekad davno su postojale one "merke" za njih pomocu kojih se kontrolisalo da li rade ispravno,probaj to da nabavis i da proveris koliko je precizan tvoj DR

e da, jos nesto vezano za ove gajgere, da ne kuckam prenecu tekst u izvornom obliku
Ako imate originalnu torbicu od detektora bio on DR-M1, DR-M11BM itd
u torbici je ugrađen kalibracioni izvor zračenja, za bazdarenje instrumenta.
U hrvatskoj je agencija za posebni otpad (APO) napisala da ako netko posjeduje
detektore iz JNA pošto su ugrađivali radioaktivni STRONCIUM 90 (Sr-90) da ga
preda agenciji jer je isti izotop opasan za zdravlje .
No on u torbici ne zrači prema van.
Stroncium 90 zrači beta - minus čestice , energije 0.546MeV (megaelektronvolta)
beta čestice su opasne za oči , znači NE GLEDATI DIREKTNO U IZVOR
Dalje :nemojte se prevariti kako bi radioaktivni izotop vadili i metali u olovo
jer kada visoko energetske čestice sudaruju u olovo -STVARAJU SE TVRDE X-ZRAKE
Stroncium-90 se talozi u kostima -ali samo ako se unese u organizam.
Dakle ako imate izvor drzite ga u torbici , NE OTVARATI , GLEDATI DIREKTNO
znači da ga se koristi pošto je i namjenjen
Stronciumu 90 zivotni vjek -to jest POLUVJEK -poluraspad je 28.5godina
znači ako je detektor toliko star koliko i izotop u torbici
zračenje mu se upola smanjilo
Odgovori
#32
Za vreme bombardovanja (1999 .) u manjim opstinama su bili organizovani timovi koji su obilazili mesta gde su padali NATO projektili i merili radioaktivnost . Ovi timovi su bili uglavnom opremljeni ovim vojnim gajgerovim brojacima i u njima je obavezno bilo profesora fizike iz lokalnih skola. Moram da napomenem da su bili zaduzeni iskljucivo za lokacije izvan naseljenih mesta posto je vojska vrsila provere u gradovima i selima. Razgovarao sam sa clanom jednog od tih timova.Veoma je interesantna njegova prica o tome kako su na jednoj planini pronasli lokalitet povrsine od nekoliko ari na kojem gajgerov brojac naprosto poludi . Kaze da su mesto pronasli sasvim slucajno u povratku sa mesta gde je pala zalutala(ili odbacena)raketa i gde nije bilo nikakve povecane radioaktivnosti . Jednostavno su se sa planine vracali sa ukljucenom spravom . Kasnije su primetili da se boja zemljista kao i vegetacija na tom ,,radioaktivnom'' mestu veoma razlikuju od okolne . Ova planina se nalazi u jugoistocnoj srbiji gde nisu padali projektili sa osiromasenim uraniumom a covek koji mi je ovo ispricao je nekada bio moj profesor fizike .
Odgovori
#33
Pozdrav
Da se ne ljutite jer ja i zmijica se tako bockamo odavno . to je prijateljsko preskakanje i nije zlonamerno . Ali sto se tice ovoga sto planzdija kaze , PA I TO JE U REDU I NORMALNO.Kako je okolina bora puna ruda zlata i ostalih plemenitih metala , tako je stara planina obilna sa rudom uranijuma . Sad taj uranijum je slabog kvaliteta tako da u ranija vremena nije bilo interesovanja za eksploataciju . To znam jer je otac mog skolskog druga , inace covek koji mislim vuce korenen iz borskih krajeva VICA , bio inzinjer koji je vrsio ta istrazivanja u staroj planini . Taj uranijum je bio neaktivan (STA TO ZNACI , SIGURNO CE NEKO BOLJE ZNATI ) . To i dalje nema veze sa onim sto je bilo tema ovde . Postoje povecana zracenja , postoje delovi sa jakom mineralizacijom , postoje svakakve stvari . Ali i dalje nisu natprirodne. Ne bi niko dugo mogao da zivi u mestima sa povisenom radijacijom . prvo bi stoka poumirala a mislim da bi ubrzo i ljudi pobegli odatle .Gde nema starih naselja nema ni nama interesantnih lokacija .E sad postavlja se pitanje da li je cenjeni gospodin PLANDZIJA zeleo da nas uputi na nesto vise ali onako ODOKOLA . Tada bi trebao da upotrebi prave reci i nema problema . eto diskusije na deset strana . Mislim da je normalno da ljudi koji se bave nekim poslom imaju povecani rizik od povreda (pa i sa smrtnim ishodom ) bas u toj bransi . ako se majemo po planinama i po zabitima nije li logicno da nas negde tamo sretne nekakav maler .(nedaj boze)
Odgovori
#34
STARA PLANINA JE I OSTACE DO VEKA NIKAD NE PROBADA POZ
Odgovori
#35
Pa kolega Mincicu nebih se bas slozio da uranijum oko kalne to jest janja gabrovnica nije bio kvalitetan i kako kazes neaktivan.Tada je problem bilo nesto drugo to jest politika.Uzorci su zamenjeni i kobajagi je ruda u Sloveniji bila kvalitetnija nego na Staroj planini. Moj pokojni cica Veljko je tada bio u vojsci i radio je bas na prevozenju rude iz Stare planine a razboleo se i umro ubrzo od leukemije. I sada ima par izvora koji su radioaktivni a mestani iz obliznjih kuca generacijama koriste tu vodu za pice.Nadlezni za vode su merili radaciju i hteli su da izvor zatvore ali mestani nisu dali .Nebh vise o tome oni koji su iz tih krajeva znaju o kome se radi .
Odgovori
#36
Pozdrav Apise
I sad ti hoces da kazes kako su oni koristili radioaktivnu vodu i sve im je potaman . Pa nemoj molim te da nam se smeju ljudi ako procitaju ovako nesto. Kakav bi sad tu trebalo da bude komentar . sta rade ti ljudi , svetle u mraku? deca imaju dve glave . nemoj da zezas molim te . Ko da bi ih pitao neko dal da se zatvori to ili ne . Nazalost mi opet skrecemo sa teme .
Odgovori
#37
Koristili su njihovi  preci a sada koriste i oni.To je  tako kako je  ljudi se generacijama snabdevaju vodom sa toga izvora za drugi nisu znali a i drug i pored kuce i nemaju.Zdravi su pravi krupni pravi gorstaci.Dobar deo godine  prijatelju provodim u tom kraju  nase lepe zemlje  .A to sto ce ljudi da se smeju pa smeh je zdrav  .A ja se ne zezam ni kroz zagonetke a i sale kroz koje cesto neprepoznajete sta sam  zeleo da vam kazem i pokazem.
Tako je nazalost  slucaj i sa  Koscem.Ja ono sto vi pisete pazljivo citam .A i  priznajem znam  pecnem  ponekad onako sa strane jer se cesto tada i pokazete u pravom svetlu.  Pozdrav    za moji Pirocanci!
Odgovori
#38
Pozdrav Apise i respect
Ja sam nazalost takav sto na um to na drum i ne umem drugacije . Tako me vaspitali . Mi svi ispod stare planine smo navikli na njenu povecanu radioaktivnost . medjutim snajke i zetovi koji dodju ovamo cesto imaju problema sa tim . ispadaju zubi ljudima i tako to . Radijacija nije za zajebanciju . ja je shvatam ozbiljno i zato je moj komentar bio takav . ne moze se preziveti bez posledica tako nesto . tako me ucili i tako mislim . Sad brate sve je moguce , ali ne u toj meri
. ako je nivo radijacije previsok onda + i kraj. :o
Odgovori
#39
VELIKI POZ POP MARTINA SELIM PRVO DA OZDRAVIS I DIBAR I AKO DA BOG SELIM DA SE VIDIMO I DA NE ZABORAVIM ISTO VELIKI POZ KOSAC POZ
Odgovori
#40
Evo da se i ja malo ubacim u diskusiju.Iz mog skromnog znanja mislim da rad sa metal detektorim nije stetan po zdravlje iz razloga sto metal detektori rade u rasponu frekvence otprilike od oko 3 Khz(3000 herca) do oko 20 Khz(20000 herca).Zvuk koji se cuje u zvucniku je frekvenca predajnog oscilatora sonde detektora koja je podeljena u rasponu 150 herca do oko 1000 herca zavisno od tipa detektora i koja se misksuje sa analognim naponom dobivenim obradom od prijemnog dela detektora i nalaza cilja.E sad je vazno i to uporediti sa elektromagnetnim talasima koje emituje covecji mozak.Tu je spektar od cetiri glavnih frekvenca emitovanja mozga:
BETA talasi frekvence  14 - 50 Hz koje mozak emituje kada je covek u budnom stanju.
ALFA talasi frekvence    8- 13 Hz koji se javljaju pred spavanje ili nakon budjenja
TETA talasi frekvence    4- 7 Hz koje mozak emituje dok covek spava
DELTA talasi frekvence 0,5- 3,5 Hz javljaju se kada je covek u dubokom snu.
I na kraju frekvenca oscilacija zemlje je 8 Hz u sekundi ili tacnije ( 7,32 Hz - 13 Hz )
pa prema tome covecji mozak i njegovi elektromagnetni talasi  ne mogu stupiti u rezonancu sa frekvencijama metal detektora i po mom misljenju ne moze biti stetno za coveka.Iz svog iskustva sa detektorima oko tridesetak godina ja bi trebao biti odavno "pokojan".Ove informacije nisam izmislio jer sve to postoji na internetu i treba se malo potruditi i sklopiti kockice.
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 8 Gost(a)