Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HAJDUK RAJKO
#1
Postovane kolege potrebna mi je vasa pomoc, u otkrivenju tajne(BAR ZA MENE)o hajduku RAJKA. 1) od kada do kada je ziveo.  2) u kom delu SRBIJE je operisao.  3) da li je i on radio sa POP MARTINOM (ili nekog ko se tako prestavljao)  4) ako neko ima ili zna za neke planove ( O HAJDUKU  RAJKA ) zamolio bi da to postave na forumu,unapred hvala 
Odgovori
#2
(06-09-2011, 11:31 AM)zmaj link Piše: Postovane kolege potrebna mi je vasa pomoc, u otkrivenju tajne(BAR ZA MENE)o hajduku RAJKA. 1) od kada do kada je ziveo.  2) u kom delu SRBIJE je operisao.  3) da li je i on radio sa POP MARTINOM (ili nekog ko se tako prestavljao)  4) ako neko ima ili zna za neke planove ( O HAJDUKU  RAJKA ) zamolio bi da to postave na forumu,unapred hvala

Zmajček, sve što je vezano za Rajka hajduka, bar po mojim nekadašnjim istraživanjima o ovome liku, se svodi jedino na puke legende. Legenda ili ne, bilo kako bilo o njemu se priča i pripoveda naveliko od Braničeva pa sve do Majdanpeka.Pronašao sam jedino verodostojni dokumenat u kome se  pominje neki hajduk pod imenom Rajko a koga je Karađorđe preveo u "vojvodu". Izvesni Rajko se pominje i kod Miloša Obrenovića gde stoji da Miloš "potvrdjuje" čin vojvode tome Rajku. Radi li se o istom liku iz predanja, teško je dokazati jer ne postoje nikakvi verodostojni podaci. Delom se moja saznanja o hajduku Rajku ili "Vojvoda Rajku"???poklapaju sa člankom koji je u trećem oku objavio gospodin Slavoljub Marković, sa tom razlikom da nam se ne poklapaju saznanja o vremenu bitisanja i života hajduk Rajka. Bilo kako bilo eto ti linka i pročitaj sam šta gospodin Marković govori na ovu temu: http://www.treceoko.novosti.rs/code/navi...icleId=291
    Što se tiče nekih planova. ako ih je i bilo jedino ih je mogao imati jedan krivonogi čičica iz okoline Kučeva. Dekica je u to vreme (pre 30 godina) bio jako, jako nepoverljiv i neka dokumenta koja je posedovao, a vezanih za Hajduk Rajka, brižljivo čuvao i nikome ih, pa ni meni nije dao na uvid. On je odavno "bogu na istinu" , a tek mnogo kasnije sam saznao da je ipak taj čiča bio potomak tog izvesnog Hajduk Rajka. Više ti od ovoga ne mogu pomoći!
Odgovori
#3
Zahvaljujem gos.POP MARTINE mislio sam da se nesto vise zna o njemu ,ali i ovo od vas je za mene dovoljno.    hvla vam puno   
Odgovori
#4
nesto je pominjeno u vezi rajkove stolice da li neko hoce da mi saopsti o cemu se tu radi i sta uopste se trazi koji znazi i koja oblast uopste bar u kratkim crtama hvala
Odgovori
#5
imam plan za Rajkovu stolicu al stolice nema nigde u vrema kad sam tragao za njom neki kazu ovde neki ovde je bila pa srusena itd.
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)