Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Osnovno o čišćenju kovanica I
#1
Osnovno o čišćenju kovanica I

Čišćenje kovanica, je metod uklanjanja čestica sa površine, na kojoj su se nataložile zemlja, prašina ili oksidacija samog metala.
Prvi korak je naravno uklanjanje zemlje, prašine i organske prljavštine.
Ovaj proces se radi sa toplom tekućom vodom i mekom četkicom ili u nekim slučajevima, zubnom četkicom.
Pogodan je za sve vrste kovanica, bez obzira na sastav metala i legura.
Sa različitim oblicima oksidacije, različita je i procedura u zavisnosti od materijala i legure kovanice.
Evo nekih osnovnih saveta:

A)  Zlatne kovanice je dovoljno oprati u toploj tekućoj vodi, koristeći dečiji sapun i meku četkicu ili krpicu.

B)  Kod srebrnih kovanica, poželjno je prvo utvrditi kvalitet i čitoću srebra.
Srebrnjaci koji nisu ispod kvaliteta 925 mogu se čistiti sa hemijskim rastvorom vode i 10% amonijaka, gledajte da amonijak kupiti u apoteci ili poljoprivrednoj apoteci, kako bi bili sigurni u procentualni sastav amonijaka.

Srebrne kovanice za manjim kvalitetom od 925  treba u principu čistiti sa sokom od limuna, i pri tom obavezno vodite računa da je kovanica potpuno uronjena, kako ne bi se stvorio prelazni kontakt sa vazduhom i pojave oksida između uronjenog i ne uronjenog dela kovanice. Povremeno je potrebno okretati strane potopljene kovanice, radi jednakog čišćenja.
Posle ovog procesa kovanice operite sa toplom tekućom vodom i odmah je osušite, a takođe radi dodatnog sjaja kovanicu odmah posle toga možete blago krpicom utrljati sa rastvorom sode bikarbone i vode.

C)  Najpristupačniji i najeftiniji način je naravno čišćenje kovanica u sapunici, s tim da vodite računa o kvalitetu sapuna i koristite isključivo sapune za ljudsku upotrebu a ne za pranje veša ili slično.
Kovanice čistite pod tekućom toplom vodom i sapunicom predhodno napravljenom, pri tome koristite ili meku četkicu ili četkicu za zube ( u tom slučaju nemojte jako pritiskati četkicom kovanicu ).
Ova metoda je naručito korisna za kovanice koje u sebi imaju leguru bakra.
Naravno posle čišćenja obavezno kovanice isperite pod mlazom tekuće tople vode i očeistite mekom krpicom. Ovakav proces je naravno dugotrajan i neki put ne može dati savršene rezultate, tako da ako se to desi, možete koristiti i rastvor sirćeta i vode, kako bi  se postigla jačina sirćeta od najviše 10,5%.
Maksimalno tretiranje ovom metodom je do 120 minuta, ne preporučuje se više, s tim da konstantno posmatrate da li dolazi do nekih promena na samom metalu kovanice.
Posle završenog čišćenja obavezno operite kovanicu pod mlazom tople vode i osušite.
Kod ovakvih tipova ćišćenja, dolazi do udaljenja patine sa kovanice, kovanica dobija sjaj i blistavost. Treba obratiti pažnju i znati da pojedine kovanice imaju veću vrednost sa patinom na sebi i da ne treba svaki put udaljavati je, čak šta više preporučljivo je ostaviti patinu na kovanici.

D)  Kovanice od legura gvožđa i cinka zahtevaju pažljiviji način čišćenja.
Uglavnom se koristi slab ratvor hlorovodonične kiseline i vode, a sama kovanica se čisti mekom mesinganom četkicom, posebno napravljenom za tu namenu.
Izuzetno budite obazrivi kod upotreb eove kiseline, veoma lako može doći do oštećenja kovanice, tako da prvo uradite probu sa nekom kovanicom koja Vam nije potrebna ili bitna.
Ukoliko ste pre ove metode iglom ili skalpelom čistili kovanicu, postoji izuzetno velika šansa da ćete oštetiti!!!
Naravno, obavezno operite kovanicu pod malzom tople tekuđe vode i osušite.
Za dobijanje visokog sjaja koristite filcanu krpicu i neuralnu kremu ili ulje, trljate do skoro potpunog nestanka kreme ili ulja.

Naravno, ovo su samo osnove čišćenja, dalje profesionalno čišćenje kovanica se inače radi sa dve metode, Belgijskim peskom u vibrirajućoj posudi ili elektrolizom.
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)