Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kameni krstovi i oznake
#11
Moje misljenje je da ovi krstovi nisu iz vremena Turaka. Pokusaj aparatom direktno na njih, vrlo je moguce da je to lepenka (zalepljeni kamen)

Pozdrav
Odgovori
#12
[quote author=Timakumminus link=topic=1729.msg15908#msg15908 date=1363880644]
Pa sada ajde mali cas istorije Smile kao prvo sta moze da bude .....pod turaka hajduci su jedino mogli uz neke verske odredbe da se okupe i niko ih nebi dirao pa su zato krstovi nicali kao nista....shodno tome kako ovi krstovi izgledaju moguce je da su iz tog doba....e sada ima i druga strana price Smile selo koje je bilo bogato pokazalo je to tako da su finansirali krstove i zato ponekgde na svaki korak ima se vidi neki krst mada i izuzetaka da je neki bogati trgovac ulozio nova i tako digo sebi ugled i pokazao moc ......ovo sam slusao od starijih tragaca tako da nemojte da mi zamerite ako sam nesto zaboravio da napisem ili tako nesto samo prenosim znanje dato Smile ako su mene slagali slagao sam i ja vas  Wink pozdrav drugovi
[/quote

Veliki pozdrav kolegi Timakumminusu i svima ostalima,

Taman posla da nesto zamerimo kolegi koji se bas potrudio da napise ovako lep i poucan tekst, pre svega svi smo tu da damo neki doprinos i neku pomoc kome  je to potrebno..
Meni su ovi krstovi vrlo zanimljivi i zato sam ih izbacio ovde da bismo ih zajedno prokomentarisali i mozda saznali iz kog perioda poticu..

Odgovori
#13
(23-03-2013, 09:09 PM)deka.grom1 link Piše:Pozdrav svima,ovakvi krstovi u okolini nisa ima svugde pa i na groblje po metar i vise visine,pa se slazem sa timakumminus gledajte dobro.Nema veze sa blaggo

Pozdrav kolega deka.grom1,

Ovi krstovi se nalaze u okolini Nisa u jednom planinskom selu, jedan stari cica iz tog sela mi je rekao da njegovih 5-6 kolena unazad je znalo za njihovo postojanje ali nikada nisu kopali oko njih jer su smatrali da je to mozda bilo neko svetiliste.. Ja iz principa ne radim svetilista i grobnice, pa sam zato i ovde postavio slike da saznamo nesto vise o njima i tako obogatimo svoje znanje iz istorije a ne dzepove..
Odgovori
#14
(24-03-2013, 02:25 AM)MarFi link Piše:Moje misljenje je da ovi krstovi nisu iz vremena Turaka. Pokusaj aparatom direktno na njih, vrlo je moguce da je to lepenka (zalepljeni kamen)

Pozdrav

Pozdrav kolega MarFi, hvala na savetu, mozda su i iz vremena pre Turaka jer su nasi stari, kao sto sam vec rekao  imali saznanja o njima nekih 250-300 godina unazad..
Odgovori
#15
Pozdrav Tribal

Veoma zanimljivo saznanje , rekoh na samom pocetku posta da ovako nesto prvi put vidim , ipravna je odluka ne dirati nista , ali moze da bude i pogubna ako tako ostane za radoznale , jedino ako mozes nekako ih zastiti od pogleda nepozeljnih osoba , ipak je to neko kulturno nasledje , Germanicus
Odgovori
#16
Slazem se kolega Germanicus da je nesto bolje i ne dirati, ipak je to vrlo lepo kulturno nasledje, sto se tice radoznalih pogleda tesko da ih bilo ko moze videti jer su urasli u zbunje a i stari na cijoj se imovini nalaze je veliki lisac  Smile      Pozz..
Odgovori
#17
Takvi krstovi ima skoro svako selo ne samo po brdima vec i na ravnici,sta znacu tuje neko zakopan koji je bio na znacajno mesto u selo ili bio neki kmet itd itd.Toje moje misljenje i saznanje jer sam pitao a i imam neko iskustvo od 40 i kusur god.Pozdrav dobrim tragacima
Odgovori
#18
Pozdrav Tribalu , Deka.gromu1 i svim ucesnicima ovog foruma

Ako je tako stanje onda ostavi ih neka pocivaju u miru , samo sam napomenuo da neki tragaci nemaju obzira prema kulturnom nasledju bez obzira iz kog je perioda , imao sam prilike da vidim unisteno obelezje razgaranicenje katastarskih opstina postavljeno u vreme Kraljevine Jugoslavije 1938 god kameni stub dimenzija otprilike 20/20 cm sa krstom uklesanim odozgo i visine skoro 80cm od toga kao i svuda po pravilu nekih desetak centimetara iznad povrsine zemlje da bi bili uocljivi i lakse nadjeni kao polazna tacka geometrima oko utvrdjivanja medja ili granica poseda , njiva , suma itd , ako se posmatra odozgo vidi se samo kvadrat tih dimenzija sa krstom uklesanim ,tako nesto unistiti ,ja stvarno nemam komentara , mislim da je rec o nekim  tragacima iz gradskih sredina koji veze nemaju sta to znaci i tako nesto nisu imali prilike da vide u mestu gde zive , nije lose izneti i sva negativna zapazanja sa terena kako bi se na neki nacin skrenula paznja , Germanicus
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)