Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hajduk Veljko
#5
U svim Veljkovim biografijama se pominje da je imao dva brata i samo jednu sestru. Ja sam ,baveci se ovim hobijem ,cuo ovakvu pricu :
,, Hajduk veljkovu sestru napadnu turci i osramote je. Posto u to vreme nije bilo lako naci mladozenju za takvu devojku njeni roditelji je udaju za nekog Petka iz Skrobnice cija je porodica bila veoma siromasna. Kad je Veljko postao vojvoda a za vreme njegovog boravka u Banji(Sokobanji) on celu sestrinu porodicu (zadrugu zajedno sa deverima i jetrvama) preseli u Cucunje (to je ono selo koje se cesto pominje u planovima) i da im poveci komad napustene turske zemlje. Kad je propao prvi ustanak porodica ,plaseci se turske osvete,pobegne u Resavu odakle ih je Milos Obrenovic vratio na imanje(povrsine nekoliko km kvadratnih)koje im je Veljko poklonio. "
Ovu pricu sam cuo od jednog coveka koji veruje da je potomak te Veljkove sestre .On nije bio siguran da li je ona bila rodjena Veljkova sestra ili neka sestra u drugom kolenu. Mislim da je u danasnje vreme lako utvrditi da li je ovo istina ili samo jos jedna od prica o ovom legendarnom hajduku jednostavnim uperodjenjem DNA potomaka ovog Petka i Veljkovih potomaka.
Od coveka koji mi je ovo ispricao cuo sam i ovu pticu .Jedan njegov rodjak ,po zenskoj liniji, nasao je dosta bogatu ostavu hajduckog blaga koje se pominje u planovima a koje sam i ja trazio.Blago se nalazilo iznad sela Cucunje na mestu koje se zove Sastavci(sastaju se dva potoka).Tu se nalazi jedan kamen visine oko 3 metra koji kao da je presecen po sredini.U tom proseku sirine oko metra bio je uglavljen kamen .Kad bi se taj kamen gurnuo rukom ljuljao bi se kao zvono desetak sekundi . Nedakeko od ovog zvona nalazio se kamen kao samar i nanjemu je bila nacrtana sovra sa sedam hlebova .Izmedju sovre i zvona je bio niz od pobivenog kamenja.Bas sve kako je opisano u planovima. Ostava je bila u proseku ispod samog zvona.Covek koji mi je ovo pricao nije znao da mi objasni da li je taj njegov rodjak blago nasao slucajno ali zna da je blago prevezeno do sela na krljesci(vrsta zaprege na dva tocka) .Kazao mi je da blaga nije bilo mnogo vec su zapregu koristili zbog njegove izuzetne tezine.Ovo se dogodilo u prvoj polovini proslog veka.
Ova prica mi je pomogla da pronadjem i ostala mesta koja se pominju u planu a koja se nalaze na ovoj teritoriji.
Ukoliko neko zna neku slicnu pricu nek je postavi na ovom forumu.Ta prica ce biti od velike pomoci da se sklope sve kockice mozaika zvanog ,, BLAGO POPA MARTINA"
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Poruke U Ovoj Temi
Hajduk Veljko - od roman - 08-01-2011, 11:04 PM
Re: Hajduk Veljko - od roman - 08-01-2011, 11:19 PM
Re: Hajduk Veljko - od plandzija - 08-01-2011, 11:47 PM
Re: Hajduk Veljko - od roman - 09-01-2011, 11:43 AM
Re: Hajduk Veljko - od plandzija - 01-02-2011, 10:01 PM
Odg: Hajduk Veljko - od piro - 19-01-2014, 09:56 PM

Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 2 Gost(a)