Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
nestale borske poluge
#1
mene interesuje da li neko nesto zna sta se desilo i gde su nestale borske poluge po povratku iz nemacke 1947.godine kada se desila pljacka voza cire na putu od borskog rudnika prema crnom vrhu,posto sam cu pricu da se desila pljacka
Odgovori
#2
Prijatelju nešto si pobrkao? 1947 godine, ko je smeo da pljačka partizane posle rata? A ako je "Ćira" putovao od Bora prema "Crnom vrhu",kakokažeš, onda je to put poluga prema Nemačkoj, a ne od Nemačke ka Boru???? Neznam za podatak da su Nemci,išta od otetog vratili u Bor?
Odgovori
#3
Veliki pozdrav, i hvala na ispravci, radi se o ugovoru o miru iz 10.02 .1947 . Jugoslavija je podnela zahtev za restituciju zlata 13.09.1948 god , malo mi je poznato sve ovo ,mada sam cuo pricu od starosedeoca da se desila pljacka . Zainteresovao me je tekst koji sam nasao na netu. NIN - NEMA SRPSKOG ZLATA, pasus pod nazivom RATNA OPASNOST ,mada je tu dosta skrto napisano , samo se pominje pljacka i kako sam izracunao radi se o nekih 423 kg u polugama . Hvala ako imas neki odgovor sada sam dosta pojasnio
Odgovori
#4
Veliki pozdrav, i hvala na ispravci, radi se o ugovoru o miru iz 10.02 .1947 . Jugoslavija je podnela zahtev za restituciju zlata 13.09.1948 god , malo mi je poznato sve ovo ,mada sam cuo pricu od starosedeoca da se desila pljacka . Zainteresovao me je tekst koji sam nasao na netu. NIN - NEMA SRPSKOG ZLATA, pasus pod nazivom RATNA OPASNOST ,mada je tu dosta skrto napisano , samo se pominje pljacka i kako sam izracunao radi se o nekih 423 kg u polugama . Hvala ako imas neki odgovor sada sam dosta pojasnio
Odgovori
#5
Veliki pozdrav, i hvala na ispravci, radi se o ugovoru o miru iz 10.02 .1947 . Jugoslavija je podnela zahtev za restituciju zlata 13.09.1948 god , malo mi je poznato sve ovo ,mada sam cuo pricu od starosedeoca da se desila pljacka . Zainteresovao me je tekst koji sam nasao na netu. NIN - NEMA SRPSKOG ZLATA, pasus pod nazivom RATNA OPASNOST ,mada je tu dosta skrto napisano , samo se pominje pljacka i kako sam izracunao radi se o nekih 423 kg u polugama . Hvala ako imas neki odgovor sada sam dosta pojasnio
Odgovori
#6
"cititaxi",tekst koji se vrteo svuda pa i u NIN-u,se odnosi na neke podatke o sveukupnoj pljački zlata sa područja exjugoslavije.Naravno, koliko je zapravo toga zlata nestalo, ostaće zagonetka za sva vremena. Otimačine je bilo obzirom na haotično stanje i ratnih vremena.Ono što tebe izgleda interesuje su pljačke koje su se dešavale u ratna vremena drugog svetskog rata, a posebno pred kraj drugog svetskog rata. Krajem 1944 i početkom 1945 godine,nemci su iz Borskog rudnika odnosili poluge sa zlatom dvojako. Na jedan način (za njih zvanično), vodili su njihovu internu evidenciju koliko je poluga zlata odneseno za Nemačku i to je jedan način, nazovimo ga "oficijelan". Medjutim pred sam ulazak Crvene armije u Srbiju, počeo je paničan beg i povlačenje nemačkih snaga sa ovih prostora. Tada je nastala stihijska pljačka Borskih poliga u kojoj su učestvovali pre svega višlji oficiri pa sve do nižerazrednih. Ova pljačka na sitno se sastojala u tome da je od onoga što je ostalo u trezoru Borske zlatare, svako od komandujućih lica su medjusobno razdelila ovo zlato. Nekome jedna nekome dve poluge i tako dalje. Gro tih poluga iz ovog dela pljačke je mahom individualno sakrivano na širem području Bora. Zakopavali su ih u nadi da će se jednoga dana vratiti i to pokupiti što se i dešavalo skoro do današnjih dana. Veće količine koje su oficijelno transportovane su uglavnom i odnešene put Nemačke.Par takvih transporta je od strane partizanskih jedinica i susretano, obzirom da su imali obaveštenja o tim transportima. Jedno od takvih susretanja su poluge koje su tzv. "nestale" u transportu vozom od Bora prema Zaječaru. Partizani su presreli taj transport i u toku bitke su nemci ove poluge(da ne bi pale u ruke partizana), pobacali u neke pećine pored same pruge. Poluge ovog transporta su naći ljudi u skorija vremena pronašli, ali je policija uspela da veću količinu oduzme od nalazača. To ttti je ona priča o dedi koji je sakrio svoj deo ispod nekog starog autobusa. Drugi veći transport koji se prevozio kamionima je susrećen u selu Zlotu. Takodje su nemci,videvši da će izgubiti ovaj transport, sve takodje negde sakrili. Ova količina ni do današnjih dana nije pronadjena? Za ovaj transport koji se trebao kretati pravcem Zlot-Žagubica-Despotovac i dalje prema Beogradu, se brkaju neki pojmovi, bar ovde na ovim forumima. Zapravo se radi o ovom transportu, a ne o transportu koji je nestao kod Paraćina tj.kod Lukova u železničkom transportu,o tome se isto govorilo na ovom forumu. Treći ,od većih transporta, je krenuo Crnovrškom prugom u nameri da se prema Žagubici iskoristi ova pruga, a zatim pretovari u kamione i takodje nastavi sa nim put Beograda. Partizani su takodje susreli i ovaj transport kod mesta "Francuske barake". Ni do današnjeg dana nema javnih informacija, da li je ova količina pronadjena, obzirom da su i ovo zlato nemci duž ove pruge posakrivali. Postoje još dva veća transporta kojima se gubi trag u transportu iz Bora, ali mislim da je i ovo dovoljno. Nadam se da sam ti ovim odgovorom pojasnio tvoja interesovanja u vezi pljačke Borskoga zlata. O onom "oficijelno" odnesenom zlatu, iz Bora, dakako su postojale evidencije koje su pale u ruke saveznicima u Berlinu, ali nikada nije obelodanjena tačna količina.Naravno da se je moralo izaći u javnost sa nekom količinom, da bi se "namirila" ondašnja Juga, ali prava količina nikada nije prezentovana Jugoslaviji(mislim na količinu koja je zaista evidentirana). Toliko od mene o Borskom zlatu.
Odgovori
#7
Alal vera "popmartine" na ovom iscrpnom i detaljnom odgovoru , ostao sam bez teksta kada procitao vas tekst i zavidim vam na svom vasem znanju, jednom recju drago mi je da postoji covek koji moze da odgovori na pitanja za koja retko ko ima odgovor. Znaci aparat u sake i crnovrskom prugom, posto sumnjam da neko ima neku mapu ili zapis . Veliki pozdrav i HVALA .
Odgovori
#8
svaka cast martine,a ima li nekih podataka sta je to sakriveno,tj,nestalo u selu Zlot? I da nemas slucajno neku sliku ili podatak kuda je prolazila pruga od Francuskog naselja prema izlazu iz Bora? Pitam jer sam iz tog kraja,a price su razne,znamo svi kako to ide
Odgovori
#9
(12-09-2011, 10:13 PM)lucky link Piše: svaka cast martine,a ima li nekih podataka sta je to sakriveno,tj,nestalo u selu Zlot? I da nemas slucajno neku sliku ili podatak kuda je prolazila pruga od Francuskog naselja prema izlazu iz Bora? Pitam jer sam iz tog kraja,a price su razne,znamo svi kako to ide
Lucky, svakako da postoje podaci o tim transportima. Eto još nekih činjenica za koje si me ti pitao. Da se razumemo, transporta je tokom 4 godina rata bilo zaista mnogo za nemačku. Kako se je u rudniku pretopila neka malo veća količina zlata, odmah je transportovana bez ikakvih problema. Problemi za nemce ja nastao kada su se počeli povlačiti iz Severne afrike i potiskivani preko Grčke,te preko Bugarske i ondašnje Juge i dalje.Malo ću se udaljiti da bi shvatio neke stvari. Bežanijom iz Afrike, "Balkanskim koridorom" su transportovane dragocenosti pokupljene iz Afričkih zemalja a potom i sve ono vredno iz Grčke i ostalih usputnih zemalja.Mnogi od ovih njihovih transporta je presecan i po Makedoniji, Bugarskoj, Srbiji, Mađarskoj .....pa sve do Berlina. Nisu uvek transportovane poluge i zlato. Bilo je tu i drugih dragocenosti:Umetničkih slika poznatih slikara, relikvije iz popljačkanih manastira i crkava i mnogo,mnogo čega sve.Makedonija obiluje posebno ovim zaostavštinama, ali koliko je svega pronađeno....??????? Da se vratimo na ona tri transporta koja sam pomenuo. Prvi odpomenutih, nije vše aktuelan (prugom prema Zaječaru). Pronadjen je iskopan i samo budalaštinom nekog pijanog dede, su ljudi provaljeni i policija je sve (bar dobar deo) pokupila. Ovaj transport je u sebi imao samo POLUGE.Drugi transport (preko Zlota) je najveća nedoumica. Po svim raspoloživim podacima, radi se o isto samo Borskim polugama i nemci su te poluge (pošto su ih partizani presreli) nudeći prema njihovom kretanju, velika je verovatnoća da suihnegde sklonili u Lazarevom kanjonu. U potesu od Zlotske pećine pa sve do mesta "Straža". Pa sad ti vidi koliko je taj potez i budi pametan gde i šta tražiti?? Transport ka Žagubici, vozom, preko Crnog vrha je najinteresantniji. Ovim transportom je upućeno nešto malo poluga iz Bora i nekoliko sanduka sa vrlo poverljivim dokumentima kao i nekoliko sanduka drugih dragocenosti poreklom iz Grčke i Severne Afrike. Mesto partizanske zasede i presretanja ovg transporta su "Francuske barake"(sadašnje zvano mesto). Zbog siline napada partizanskih jedinica, poluge su Viši i niži oficiri razdelili među sobom i svako zakopavao na njemu znano mesto. Jedino sanduci sa drgocenostima suzakopavani na brzu brzinu - u celosti! Pre desetak godina su u ovom potesu(tačno znam i mesto ali prekasno) došli neki nemački "turisti" i sa našim čovekom iskopali dve poluge, koje je ostavio neki od ondašnjih oficira a po njih došli njegovi naslednici(sin i još neko). Na njihovu žalost na graničnom prelazu budu otkrivene poluge, sasvim slučajno, i one su zaplenjene.Štampa je to pisala, ali u nakaradnoj formi ne pominjući odakle ove poluge ni u jednoj reči. 
Odgovori
#10
Šta se iz svega ovoga može zaključiti? I u današnja vremena naslednici preživelih, a koji su bili akteri u ovom presretanju ovog transporta imaju i te kakve dobre podatke gde je i šta ostavljeno. Ove dve poluge su iskopane na samo 20cm dubine.Tačno,precizno, bez imalo lutanja ili bezveznog kopanja u širinu ili dubinu! Koliko je toga još ostalo.....ko će ga znati? Svako je zakopavao za sebe i iluzija je pretraživati čak i detektorima ako uzmeš za primer da su ove dve poluge pronađene na nekih 1-1,5 km istočno od pruge.Gde su se ove švabe u toj borbi zaputile sa svojim delom plena i gde su svako za sebe zakopavali, veliko je i nerešivo pitanje, bar za nas. Sanduci, sa drugim dragocenostima? Takođe su tu  negde duž pruge, ali gde? Sve dok se ne pojavi još neki rodjak, krvni srodnikovih ondašnjih oficira, teško da će se pravo mesto zakopavanja ikada saznati. Namerno pominjem da su sve znali isključivo oficirčići i to zadržali za sebe, jer da je drugačije, savezničke snage su, na osnovu zaplenjenih dokumenta o lokacijama na kojima su ostavljena ova bogatsva, zajedno sa ondašnjim vlastima zemalja (na čijim su prostorima ostavljana), odmah posle okončanja rata, sve pokupili. Ostala su samo ona mesta za koja u Gestaoovu komandu nisu stigla dokumenta gde je i šta ostavljano!  Za Crnovršku prugu ti ne treba nikakva mapa, ako kažeš da si iz tih krajeva. Pruga kreće iz Bora ka Žagubici i vrlo je lako pratiti kretanje ove pruge. Bar je do pre dvadesetak godina, bilo i tunela i useka duž cele ove pruge od Bora do Žagubice. Šta će ti ikakva mapa ili skica. Problem je samo što je ova pruga dužine preko 30-40 kilometara. Pa sa srećom Vam bilo sa detektorima momci!
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 17 Gost(a)