Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOMA KOJA DOI DETE
#21
ovi znaci mislam deka se so jaglen pisani i nekako ne mi e sigurna ova rabota,i ova so pesterata so zenata dali e eden covek od zapadna makedonija ili povece ludge ja setaat taa info,zatoa sto imam prijatelce so ja znae i garantiram e sea dali e original kles ili laznjak toa ostavam na sportistite -so poece skolo, paa srecno na site sportisti i pisete nesto ako imate za planinata kozuv tamu bar nema da ima problem da rabotime,pozdrav
Odgovori
#22
pozdrav huntermk eve nesto od kaj moeite dokunente.vo sirokata planina mnogu krv so turcite lihme i mnogu pari zemahme,
i dojdovme vo kozja planina i tuka sretnavme edno selo .nokta tuka ostanavme zosto nasijot vojvoda bese ranet od turcite dusata ja ispusti nego go zakopavme vo edno manastiriste,slegnahme na golema voda i niz vodata stigname do edna pestera so sedum alki kade sto se vrzuvale konjite ako alkite nema dupkite se poznavat kade se vrzuvani konjeto ................................ od tuka ke izlezes na kozja pateka i ke najdes edna pestera na vlezot nad glavata ima iskovano dva smoka koji pijat voda od panica ....................................po natamu ima edno drvo na istok jasen tuka ke ti kazam e zkopana majka deva od zlato 18 oka no nesmes da ja prodades ako ja najde treba da se stavi na edno mesto pa za da moze da se alal parite.od tuka ponatamu po govedarnikova pateka ke najdes edno pile slavej ako nesto ti pasira ova so tvojata rabota javi se ke dogovorime ponatamu.dokumentot e pisan od pop harinton sofijski 1876 godina . srekno pozzz
Odgovori
#23
LAVCE-opisot sto si go postavil tuka do sega sum go sretnal i procital bez broj pati,od kogo e napisano i koga e napisano mil bog znae koj ja ima izmisleno ovaa prikaska,ne sakam da ti kontriram megutoa brate ako kaj tebe stoi bas taka kako sto si go ti napisal vednas toa zakaci go na mackata na opashka,ajducite mnogu dobro gi znaele iminjata i na selata i na manastiriti i na rekite i na sekoe trnce i kamence taka da koga se pravele planovite i zapisite mnogu ubavo e zapisano tocno koe kade se naoga taka da ova ti sto go imas postaveno tuka ne drzi voda,toa e isto kako da ti kazam jas znam vo edna crkva ima kazan zlato na crkvata ima krst ,pa odi sega ti baraj ja koja crkva e.
Odgovori
#24
Mislam deka kaj alkite veke e zavrsena rabotata koga bevme tamu naidovme na celo mesto isprevrteno ispod alkite dupki polni so rdzi na kamenjata i najdovme stari panici i fakeli praveni uste pred mnogu godini. Edinstveno sto ostanuva e pesterata so bogorodica ispod alkite. Spored toa kako izgledase sostojbata nema seuste nikoj vlezeno vo nea. Moram da napomenam site luge sto bevme kaj alkite i kaj ovaa pestera se zarazivme odnosno dobivme infekcii po telo koi gi imame seuste .
Odgovori
#25
bobane jas tocno znam kako se vikalo seloto i manastiro sto e zakopan vojvodata i rekata kako se vika no sakam toa da go
slusnam od ocovitcite sto gi znajat alkite kaj mene e napisano sto tocno se slucilo i kako se slucilo jas licno veruvam vo moite dokumenti zato sto licno gi imam pronajdeno za cela osogovija se knikata e pisana so bugarska azbuka no na makedonski jazik a ti toa sto si go cital neznam ako imas da ni procites nesto poveli pozzz so sreka
Odgovori
#26
LAVCE problemot e vo toa sto istite zapisi gi ima i na Bugarski i na Srbski i na Makedonski i uste na Slovenski ne sum sretnal nekade da pisuva za edni isti raboti i za toj nekojsi pop Martin bas zatoa mnogu ne mi se veruva vo tie pishanie ,planovi ima mnogu pishanii ima mnogu ama samo eden e original i toj sto go ima originalot mozebi gleda od strana sto se slucuva i se smee na nasite postovi,nekoj pak samo ceka da izleze nekoja informacija od nekoj kade se parite.Vikas deka imas dokumenti za osogovijata,a taa pestera so 7 alki jas kolku znam treba da bide vo Srbija,e sega aj tuka najdi mu NZS,seto ova e edna interesna igra,a dali stvarno treba da ima takva pestera toa glavnoto prasanje,bidejki jas do sega imam procitano deka nekade po nashite prostori ima zakopano kupovi i kupovi zlato tolku neveruvam da ima drzavni rezervi naj razviena zemja vo svetot ,mislam deka tuka nema nikakva logika.Pozzz
Odgovori
#27
LAVCE-batali tie pishaniite brate imas prekrasen teren za rabota tamu kade sto zivees ti ,zemaj nekoj poasalen detektor v race i na teren,mozebi liri nema da najdem ama skapi anticki raboti ima sigurno ke najdes .pozzzzzzzzz
Odgovori
#28
a bre za ove alke i za Mariju sa malim Isusiom cela Makedinija zna ali fvo ukratko da vam pisem kaze mesto je strmo i opasno ima putanja gde su isla goveda odozgorf na dole na vodu tu je stala za 7 konja ima 7 alke iznad stale uklesano je Muskova kutija za duvan i dva smuka kako piju vodu u tanjir tu ima staro drvo kod pecine sa Marija treba da se trgne alka i otvori riznica tu ima mnogo blaga
Odgovori
#29
Abe cela makedonija, srbija, grcija i bugarija znaat za ovaa pestera ali samo deka postoi na slika a dali e vistinita i kade se naoga malku luge znaat.
Odgovori
#30
Pesterata so bogorodica


Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
       

.png   Photoid1304456624109.png (Veličina: 59.05 KB / Preuzimanja: 431)
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 33 Gost(a)