Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
teodolit za dum - dum
#1
Dobio sam skoro od rodjake (ostalo joj od pok.muza) ispravan vojni teodolit, skinut sa nekog, pretpostavljam, artiljerijskog orudja.
Da je sa orudja, moze se zakljuciti po donjem delu, koji je drugaciji od uobicajenih a i od  pripadajucih dodataka.
Nasao sam na Guglu sajt frme (jedna od najboljih) koja ga je proizvela i  po broju insrumenta tacnu godinu proizvodnje  a to je 1947.
Vojni muzej je jako zainteresovan ali oni po zakonu mogu stvari samo kupovati a pare nemaju. Kazu, primaju samo donacije.
Steta, mogli smo se menjati za nesto cega imaju visak a mene interesuje.
Zamolio bih ucesnike foruma da ukoliko znaju za nekog kolekcionara koga bi interesovao ovaj instrument da mi jave na pp.
Odgovori
#2
Teodoliti u zavisnosti od proizvodjača (Austrija,Engleska,Rusija...) imaju dosta veliku cenu i ona se kretala u proseku oko 50 000 nemackih maraka ali isto zavisi i od kompletnosti uredjaja. Teodoliti se nisu koristili NA ARTILJERIJSKIM ORUDJIMA VEĆ U SASTAVU TOPOGRAFSKIH ODELENJA KAO SAMOSTALNO SREDSTVO I POSTAVLJAJU SE NA TRONOŠCU BEZ KOGA NISU UPOTREBLJIVI tako da kompletnost istog određuje i cenu.
..neznam zašto si pored reči teodolita dodao "dum-dum"?
Odgovori
#3
Bio sam u vojsci topograf, tako da znam da uobicajeni teodoliti idu na tronozac.
Ovaj se razlikuje u donjem delu i umesto lezista za isti, ima metalno, pravougaono leziste sa nekim dodacima koji su valjda isli na neku radnu povrsinu na kojoj bi se stavila karta. Ima razmernike od 1:1000/2000/2500 i 5000. Tako male razmere mi govore da je  predvidjen za nesto  blize a  neobicno za uobicajena razmere karata..
Ima tri libele i moze meriti vertikalne uglove. Konsultovao sam geodetskog inz. i on se slozio sa ovim.
U svakom slucaju nije kompletan za geodetska merenja. Izgleda da su se ipak ugradjivali na neka orudja ili vozila.
Firma je Svajcarska "Kern".
Sutra cu ga snimiti i postaviti sliku a ono dum-dum je asocijacija na neko pucanje.
Odgovori
#4
Evo šaljem obećane fotografije teodolita.


Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
       
Odgovori
#5
i ostatak...


Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
           
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 2 Gost(a)