Ocena Teme:
  • 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zna li neko sta s ovim krstom???
#21
nemam neko konkretno ime mesta inace pripada skoplju tj 10km od centra grada...ako ti znaci nesto oko njega tj ispred i iza na kamenu isto ima decija glava sa krilima...malo mi nie po volji da radim posto se nalazi na groblju....
Odgovori
#22
Ako imas mogucnosti super bi bilo da utvrdimo starost kao prvo. Malo me zbunjuju ovi astralni simboli,ali vjerujem da je krst star izmedju 1820/30 do 1880 najkasnije. Ovu grupu spomenika i krstova,najcesce i vezuju za juzne krajeve kod nas,Bugare i Makedoniju. Inace i na ovom krstu ima veze sa paganizmom i paganskim simbolima,sunca,mjeseca...Vidis ove ornamente sa strana i ispod goluba. Djecija Glava sa krilima je u stvari andjeo.  Krst je Pravoslavni najvjerovatnije,ali slicni krstovi su bili uobicajeni i u jos par grupa naroda u to doba. Buni me i ovaj prostor oko krsta,kao da je neka aura ili neko nebo,ovako nemogu nista drugo da kazem,morao bih da vidim bolje. Ukoliko imas mogucnost da fotkas okolinu,krst sa raznih strana,gore si odsjekao vrh,a tu bi mogao da bude potpis ili znak zanatlije koji ga je klessao.

Odgovori
#23
evo jos jedna na njoj se gleda vrh a jos slika ovih dana....


Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
   
Odgovori
#24
faraon, interesuje me, dali su svi krakovi na krstu istih razmera, jer po polozaju slike ne mogu da utvrdim....hvala i pozdrav
Odgovori
#25
NEMOJTE OD NADGROBNOG HRICANSKOG SPOMENIKA DA PRAVITE PUTOKAZE ZA ZAKOPANO BLAGO...decija glava sa krilima...krakovi krsta duzi i kraci...kao to je smernica....smesno...ljudi moji naucite prvo simbole hriscana pravoslavaca a i one ostale pa tek onda tumacite iste...evo postavljam mali primer za "deciju glavu sa krilima",,,a to je oznaka za "Heruvima"
[Slika: 2rf3tja.gif]
Odgovori
#26
Pardon. Ja nisam ni kazao da je ovo neki "putokaz",nego hriscanski krst. Samo Vas moram ispraviti da ovaj andjeo "herubiim ili Heruvim) nije samo prihvacen kod Pravoslavnih,nego i sire.
Iskreno,mene veoma zanima starost ovoga krsta,kao i okolina uopste. Ovaj nacin ukrasavnja krsta potice od jedne Srbske plemicke porodice,koja danas ima tragove i sirom Balkana.
Odgovori
#27
Da , taj nadgrobi krst jeste dosta star a to se da primetiti i po krstovima koji se vide u pozadini kao i u nacinu izrade. O simbolici na samom krstu kao sto sam rekao..."i kod drugih" .. odaju stalesku pripadnost (nemora da bude pravilo).
Odgovori
#28
super posto si strucnjak nadji mi BAREM SLICAN KRST pa makar i sa neta.....
Odgovori
#29
Faraon drugar,taj krst ima vrjednost sam po sebi. Mislim,ali nisam siguran,odnosno nemogu da kazem bez vise inormacija,ali mislim da taj krst se moze dovesti u vezu sa jednom plemickom porodicom,koja datira jos od vremena boja na Kosovu . Posle Kosovskog boja,ova se porodica raselila po predjelima danasnje Makedonije,Bugarske,cak i Njemacke. Pretpostavlja se za tu porodicu da su titulu dobili od samog cara Dusana,a ta porodica je kasnije zivjela na dvoru oca Vuka Brankovica.

U svakom slucaju taj krst ima istorijsku vrjednost,a kako kaza kolega vrlo je vjerovatno da se neki plemic nalazi ispod.

Ornameniti na krstu mogu da pricaju svoju pricu takodje. Ali,kako sam vec kazao,oni duborezi predstavljaju pobjedu nad grjehom i zivot vjecni.

Nemamo potrebe da tizemo tenziju.Ovaj krst ima svakako vrjednost.
Odgovori
#30
ma daleko od toga da dizem tenziju.....samo hocu da svi zajedno pokusamo da PROCITAMO sta je pisac hteo da kaze....
Odgovori
« Starije Teme | Novije Teme »


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 7 Gost(a)